Hiszpańskie lalki

Na dziesięć sprzedanych w Hiszpanii zabawek, statystycznie siedem będzie lalkami. Przemysł zabawkarski skupiający się głównie w okolicach Alicante przetrwał kryzys, który znacząco odbił się na Hiszpanii i z roku na rok radzi sobie coraz lepiej.

Stan przemysłu zabawkarskiego

Hiszpańskie zabawki stawiają na kreatywność, interaktywność i różnorodność. Do tego dochodzi wykorzystanie coraz lepszej technologi w projektowaniu i produkcji. Zabawki wykonane w Hiszpanii stają się jednymi z najbardziej cenionych.

Sprzedaż za granicę stanowi 40% wpływów w branży. W największej ilości trafiają do Niemiec (btw. wy też pamiętacie te porcelanowe niemieckie lalki w pokojach?), Portugalii, Francji, Włoch  i Wielkiej Brytanii. Coraz więcej trafia też do Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Eksport osiąga obroty rzędu 530 milionów euro. Największą konkurencją są kraje azjatyckie, gdzie produkcja jest znacznie tańsza. Odradzający się po kryzysie przemysł zabawkarski w Hiszpanii skutecznie walczył z przeniesieniem części produkcji do Chin. Nadal mogą się cieszyć zabawkami 100% Made in Spain.

Rodzice, ale też kolekcjonerzy zabawek, są coraz bardziej świadomi i decydują się na mniejszą ilość zabawek w wyższej cenie. Wolimy mieć pewność, że zabawki przeszły wszystkie testy bezpieczeństwa, a wykorzystywana w nich technologia jest skrupulatnie zaprojektowana i przebadana. I tak średnio w roku hiszpańskie dziecko dostanie ok. 9 zabawek za kwotę ok. 170 €, z czego prawie połowę dostanie na Gwiazdkę.

Najpopularniejsze hiszpańskie lalki

Produkcja zabawek w Hiszpanii jest ściśle związana z okolicą Alicante. To tutaj rozwijał się ten przemysł od XIX wieku i stąd pochodzą najsłynniejsze marki hiszpańskich lalek.

Całą historię należy zacząć od Mariquity Pérez, czyli lalki zaprojektowanej w 1938 przez Panią Leonor Coello de Portugal, należącą do madryckiej szlachty. Któregoś dnia w parku, spacerując ze swoją 2-letnią córką, zobaczyli niemiecką porcelanową lalkę przebraną w normalne dziecięce ubranka. Leonor zebrała fundusze i wzorując się na wyglądzie swojej córki zaprojektowała lalkę. Przyjechała do Onil (Alicante) złożyć zamówienie na 1000 sztuk lalek u najbardziej ówcześnie prestiżowego rzemieślnika Santiago Molina. Zabawka produkowana do 1976 roku wraz z całą kolekcją garderoby, do dziś uważana jest za najlepszą hiszpańską lalkę.

Famosa ze swoją „Nancy

W 1957 roku grupa rzemieślników zakłada pierwszą w Hiszpanii firmę produkującą lalki. Historę tej firmy możecie prześledzić na oficjalnej stronie Famosa. Najważniejsza stała się jednak lalka z 1968 roku – „Nancy”, dla mnie odpowiednik amerykańskiej lalki Barbie, ale o kształtach dziewczęcych, nie kobiecych.

Nancy w kolejnych latach doczekała się niekończących się serii ubranek, mebli, domków i wszystkich innych akcesoriów, a nawet siostry Lesly i przyjaciela Lucasa. Z końcem lat 80-tych sprzedaż zaczyna spadać. W 1996 roku Nancy nie wytrzymuje konkurencji Barbie i zostaje wycofana ze sprzedaży, ale tylko na 4 lata. W 2000 roku pojawia się w nowej odsłonie jako „Nancy i świat” z różnymi elementami z całego świata.

Poniżej krótki przegląd historii lalek w tej serii:

Muñecas Antonio Juan z fenomenem „Leonor

Rok później, bo w 1958 roku powstaje kolejna firma produkująca lalki i też w okolicy Alicante. Lalki rodzinnej firmy „Muñecas Antonio Juan” słyną z różnorodności… wyglądu. Inspirację, przede wszystkim lalek niemowlęcych, czerpią z natury. Każda lalka ma możliwie realistyczny wygląd.

I to właśnie te lalki są najpopularniejsze z pośród hiszpańskich dostępnych na rynku polskim.

Firma stała się fenomenem za sprawą serii lalek „Leonor” wzorowana na Jej Królewskiej Wysokości Infantce Eleonorze, najstarszej córce aktualnego Króla Hiszpanii. Nie da się ukryć, że nazwa nawiązuje też do twórczyni pierwszej lalki hiszpańskiej. Młodsza siostra Infantki Eleonor, JKW Infantka Zofia, również doczekała się swojej lalki Sofii w tej firmie. Oczywiście nie obyło się bez memów wykorzystujących niefortunne zdjęcia księżniczki.

Cały proces tworzenia hiszpańskich lalek w swojej pracowni firma pokazała na filmie:

Muñecas Antonio Juan from Antonio Juan on Vimeo.

Chłopięce zabawki

Lalki w 95% kupowane są dla dziewczynek. Czym więc bawią się hiszpańscy chłopcy? Na podium stają zabawki niemieckiego koncernu Playmobil, duńskie klocki Lego (szczególnie z serii Gwiezdnych Wojen) i zabawki technologiczne np. Vizoch Kidizoom Smart Watch.

Hiszpanie mają wiele koncernów zabawkowych, ale jak sami uważają brakuje na ich rynku takiego „giganta jak duńskie Lego, który tworzy gry wideo i całą gamę produktów dla dzieci, nadając mu prym na świecie.” Mają tylko swoje hiszpańskie lalki.

Może zainteresuje Cie też

2 komentarze

  1. Świetny artykuł. Historia Mariquity Pérez również mnie urzekła, o czym nie omieszkałam wspomnieć w jednym ze swoich wpisów. Moim zdaniem aktualnie produkowane lalki hiszpańskie nie mają sobie równych. Szczególnie piękności od Paola Reina i Antonio Juan. Żaden inny producent nie zadba o taki wierne odtworzenie szczegółów dziecięcej anatomii. Lalki z Hiszpanii nie bez powodu uważane są jedne z najlepszych na świecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *