Hiszpańskie znaki na polskiej klawiaturze

Klawiatura ekranowa Windows - hiszpańskie znaki

Na co dzień używam głownie języka polskiego, ale z racji życia i potrzeby załatwiania spraw w Hiszpanii, coraz częściej potrzebne są mi znaki typowe dla tego języka. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Szczególnie jeśli język hiszpański i polski, to nie jedyne, którymi się posługujesz!

Pracuję w systemie Windows, ale Ci, którzy wolą swoje Mac-booki też znajdą tu kilka rozwiązania dla siebie.

Instalacja pakietów językowych

Nie zrobiłeś tego do tej pory? Najwidoczniej nie było Ci to potrzebne.

O ile licencję Windows możesz posiadać w konkretnym języku (lub w wersji wielojęzycznej), to paczki preferowanych języków, którymi będziesz pisał, możesz pobrać jakie sobie wymarzysz.
Na poniższym obrazku widnieje miejsce w ustawieniach systemu, gdzie łatwo pobierzesz i ustawisz wszystkie opcje językowe w swoim Windows 10.

Posiadaczy Maców odsyłam do krótkiej instrukcji jak zmienić i dodać język na ich sprzęcie.

Szybka zmiana języka

Mając dodane paczki języków, mamy możliwość szybkiej ich zmiany w pasku startowym – albo korzystając z myszki (palucha przy ekranach dotykowych), albo używając skrótu klawiszy Znak Windowsa + Spacja (spacja wciskana tylekroć jak daleko pożądany język jest na liście).

To był mój pierwszy sposób na język hiszpański przy polskiej klawiaturze. Szczególnie, że wcześniej miałam to już przećwiczone przeskakując na język angielski. W wypadku hiszpańskiego utrudnieniem jest jednak brak wizualnego zaznaczenia nowych znaków, na mojej fizycznej klawiaturze. Skąd miałam wiedzieć, gdzie szukać takich znaków jak: ¡, ¿, ñ, a nawet ?

Klawiatura ekranowa

Pierwszą pomocą stała się klawiatura ekranowa, która zgodnie z ustawieniem języka oraz używaniem fizycznej klawiatury zmienia podgląd na dostępne znaki. Działa identycznie jak klawiatury w naszych smartphonach i tabletach.

Klawiaturę ekranową wywołuję zazwyczaj wpisując w Menu Start jej nazwę, albo używając skrótu klawiszy: Znak Windows + Ctrl + O.
Jeśli jednak chcesz znać miejsce, gdzie dokładnie możesz ją znaleźć, to ścieżka do niej wygląda następująco:
Menu Start -> Ustawienia -> Ułatwienia dostępu -> Pierwszy na liście suwaczek.

Tablica znaków specjalnych

Co jednak, jeśli to nie rozwiązuje naszego problemu? Nie znajdujemy interesującego nas znaku na klawiaturze ekranowej? Albo co gorsza, z jakichś niewiadomych powodów klawiatura ekranowa nie działa w programie, w którym chcieliśmy jej użyć?
Tak! Ja mam na przykład problem z hiszpańskimi znakami w programie Inkscape (grafika wektorowa).

Z pomocą przychodzi Tablica znaków specjalnych.
Podobnie jak klawiaturę ekranową wywołujemy ją, wpisując w Menu Start, albo zagłębiając się w ścieżkę:
Menu Start -> Akcesoria systemu -> Tablica znaków.

Okno Tablicy znaków pozwala znaleźć wszystkie dostępne znaki specjalne, wybrać krój czcionki i skopiować nasz wymarzony znak tam, gdzie nam się podoba.

Niektóre programy mają wbudowany moduł znaków specjalnych. Wystarczy w wybranym programie odszukać opcję na pasku. W wypadku np. MS Office: Wstaw -> Znaki specjalne.

Mac – gdzie znaleźć klawiaturę ekranową i znaki specjalne?

Wybieramy Preferencje systemowe -> Klawiatura. W oknie, które się otworzy zaznaczamy opcję: Pokazuj podgląd klawiatury i emocji na pasku menu.
Tutaj wybieramy albo Pokaż Podgląd klawiatury, żeby włączyć klawiaturę ekranową, albo Pokaż Emoji i symbole, żeby pokazać możliwe znaki specjalne w tym systemie.

Alt + klawiatura numeryczna

Używanie kodów ASCII to sposób do którego zaczynam się przekonywać coraz bardziej z dnia na dzień.
Wielkim minusem dla większości osób jest potrzeba zapamiętania krótkich ciągów liczb. To jest główny czynnik niechęci do tego rozwiązania.
Język hiszpański ma jednak tak niewiele dodatkowych znaków do zapamiętania. A pisząc w nim coraz więcej, po prostu te ciągi liczb same wchodzą do głowy. Dlatego to rozwiązanie stało się dla mnie najszybszym sposobem pisania. Szczególnie jeśli jednocześnie obsługuje dwa lub więcej języków.

O co dokładnie chodzi z tymi ciągami liczb?

Każdy znak ma swój kod, który możemy uruchomić używając przycisku Alt + ciagu znaków na klawiaturze numerycznej (wciskanych kolejno – nie jednocześnie!). W zależności od używanego języka kody mogą się różnić!
Poniżej przedstawiam listę kodów. Może przydadzą Ci się, jeśli często musisz przeskakiwać między klawiaturą polską, a hiszpańską. Teraz możesz pisać w języku polskim (który, nie oszukujmy się ma więcej znaków specjalnych) jednocześnie używając większość niezbędnych znaków z języka hiszpańskiego.
To tylko kwestia wprawy, kiedy przestaniesz się zastanawiać, które numerki są poprawne.

áAlt + 0225
éAlt + 0233
íAlt + 0237
óAlt + 0243
úAlt + 0250
üAlt + 0252
Alt + 0128 lub Ctrl + Alt + U
ñAlt + 0241*
¿Alt + 0191*
¡Alt + 0161*

*Działają dopiero po zmianie preferowanego języka w pasku startu na hiszpański.

Jakiś znak u Ciebie nie działa? Sprawdź w Tabeli znaków pod jakim numerem występuje na Twoim sprzęcie. Informacja o skrócie klawiszowym pojawi się w prawym dolnym rogu Tabeli znaków po wybraniu interesującego znaku.

Brak tej informacji oznacza, że znak nie jest obsługiwany skrótem w wybranym pakiecie języka.

Urządzenie z Mac OS

Poniżej skróty klawiszowe z użyciem klawisza Option (Macowy odpowiednik Alta).

áOption + E -> wybór A
éOption + E -> wybór E
íOption + E -> wybór I
óOption + E -> wybór O
úOption + E -> wybór U
ñOption + N -> wybór N
üOption + U -> wybór U
¿Option + Shift + ?
¡Option + 1
Option + 3

A jak Wy radzicie sobie z przeskakiwaniem między pakietami językowymi? Może macie jakieś inne wypracowane metody? Albo wiecie jak ten problem rozwiązuje się w wypadku innych języków?

Może zainteresuje Cie też

4 komentarze

  1. Niestety, ale na tych klawiaturach do ściągniącia (win10) nie ma takich znaków jak é í ó ú á, więc ta klawiatura nie jest pomocna…

    1. Włącz klawiaturę hiszpańską i naciśnij „cudzysłów + literka(nad którą chcesz postawić akcent)”

  2. Zamiast bawić się niepotrzebnie z hiszpańską klawiaturą można użyć amerykańskiej międzynarodowej, na której wszystkie potrzebne znaki są pod prawym altem. alt+n=ñ, alt+?=¿, alt+a=á itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *