Trafiłeś tu przez zadanie domowe? Szukasz opisu stroju hiszpańskiego by jak najlepiej oddać go w swojej karnawałowej kreacji? Ciekawi Cie kultura hiszpańska? A może internet wysłał Cie tutaj w temacie flamenco? Niezależnie od powodu postaram się przybliżyć Ci strój hiszpański.
Opis stroju hiszpańskiego
Strój flamenco (jestem przekonana, że o ten strój Ci chodzi) postrzegany jest poza Hiszpanią za tradycyjne odzienie hiszpańskie. Noszone na przykład z okazji Świąt Narodowych. To nie prawda, ale o tym później. Najpierw przybliżmy wygląd tegoż stroju hiszpańskiego.
Kobiecy strój hiszpański
Kobiety przywdziewają obcisłe sukienki (gorsetowe), rozszerzające się u dołu (często od poziomu kolan) i posiadające liczne fałdy i falbanki przyszyte u rękawów i regularnie lub nieregularnie w dolnej rozszerzonej części sukni. Rozszerzenie mogą konstruować same falbany. Suknie są w wielu kolorach zarówno gładkie i wzorzyste, choć za granicą przyjęło się postrzegać klasykę jako czerwień lub czarń. Długością sięgają do kostek, a części obcisłe sukni doskonale ukazują kształty kobiety. Dodane falbanki uzupełniają strój o nieco radości i lekkości przy ruchu.
Nieodłącznym elementem są buty. Zwykle czarne na szerokim i płaskim obcasie. Absolutnie nie szpilki! To dzięki tym obcasom kobiety wybijają rytm niczym na perkusji, co jest jednocześnie ukazaniem siły kobiety w tańcu.
Włosy upięte, najczęściej w kok i z kwiatem lub koronkową ozdobą pasującą do całości kreacji. Uzupełnieniem stroju może być chusta z długimi frędzlami zarzucona na ramiona (najlepiej tak aby jeden z jej kątów swobodnie opadał na plecy) i koronkowy wachlarz.
Męski odpowiednik stroju hiszpańskiego
Mężczyźni nie koniecznie mają łatwiej. W wersji podstawowej wystarczyłaby biała lub czarna dopasowana koszula i czarne proste spodnie garniturowe. Chcąc przybliżyć się strojem do oryginału, spodnie powinny mieć dekoracyjne, albo falbaniaste rozszerzenia od zewnętrznych stron (najczęściej od poziomu kolan), a na koszulę powinna trafić nieco przymała, obcisła kamizelka. Zarówno koszula jak i kamizelka mogą mieć jakieś dekoracje, ale nie jest to konieczne. Głównym bohaterem i siłą jest kobieta, mężczyzna w tańcu jej tylko towarzyszy. Uzupełnieniem są czarne męskie buty na szerokim obcasie (znacznie wyższym niż przy butach garniturowych!).
Poniżej najnowsze trendy 2018 w stroju flamenco dla kobiet:
FORONDA WE LOVE FLAMENCO from EL GARBO DE GRETA COMUNICACIÓN on Vimeo.
Kilka słów o obuwiu hiszpańskim
Prawdziwe buty do flamenco, zarówno żeńskie i męskie, posiada specjalne wzmocnienia obcasów i podeszwy na czubku pod palcami. Zwiększa to ich trwałość i właśnie dzięki tym wzmocnieniom możliwe jest wybijanie rytmu w trakcie tańca. Nie zalecam zakupów takich butów ani na karnawał ani nawet początkującym tancerzom. Wasz nauczyciel tańca da znać, że czas na wydatek związany z profesjonalnym obuwiem.
Strój hiszpański – fakty i mity
1. Czy suknia musi być do kostek?
Tradycyjna suknia flamenco powinna, ale jak pewnie zauważyłeś jest wiele krótszych wariacji. W latach 60 i 70 XX wieku suknie flamenco skróciły się nawet do wysokości kolana, aby w latach 80 znów wrócić do klasycznej długości do kostek. Dzięki tej aberracji mamy teraz większą dowolność w wyborze sukienki, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na pokazaniu zgrabnych łydek w tańcu.
2. Strój hiszpański ubiera się na ważne Święta Narodowe
Nie. Strój hiszpański, czyli potocznie nazwany tak strój flamenco zakładany jest do tańca flamenco i na imprezy z kulturą tego tańca związane. Nie jest to typowy strój dla wszystkich Hiszpanów, ale głównie dla regionu Andaluzji, skąd flamenco się wywodzi.
3. Strój flamenco zawsze tak wyglądał
Taniec flamenco pochodzi już z XVIII wieku. Strój, który z nim kojarzymy powstał dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie kobiety handlujące na targach zaczęły ozdabiać swoje skromne suknie plisami. Spostrzegła to andaluzyjska arystokracja i wykorzystała pomysł w znacznie bogatszej wersji.
Co jeszcze chcielibyście wiedzieć?
Nie miałam jeszcze okazji na własne oczy oglądać flamenco ani tym bardziej sprawdzić swoich sił w nim. Dzisiaj flamenco w Hiszpanii jest pewną tradycją, ale bardziej w formie turystycznym. Niewielu Hiszpanów potrafi tańczyć flamenco, niewielu się nim nawet interesuje. Podobnie jak z naszymi polskimi tańcami ludowymi. Podejście do (w naszych wyobrażeniach) tradycyjnego stroju hiszpańskiego takie jak do strojów łowickich. Piękne, znane, ale mało kto dziś w rozwoju tej kultury uczestniczy.