Zamierzasz zaręczyć się we włoskiej Weronie, aby zapewnić sobie prawdziwą miłość do grobowej deski? Zamiast przedzierać się przez miliony turystów, oblegających balkon Julii, zabierz ukochaną do Teruel, miejsca hiszpańskiej tragicznej miłości.
Miłosna tragedia zakochanych
Teruel, XIII wiek i rodząca się wielka miłość pomiędzy dwojgiem młodych o różnym statusie społecznym. Isabel de Segura, przyszła dziedziczka olbrzymiego majątku rodzinnego i Diego de Marcilla z poważanej lokalnie, ale biednej rodziny.
Ojciec dziewczyny nie powiedział kategorycznego „NIE” temu związkowi. Przyznał, że Isabela jest jeszcze za młoda na ożenek, bo nie wie jak zająć się gospodarstwem, a Diego jest zbyt biedny by utrzymać rodzinę. Dał młodym 5 lat na zmianę tej sytuacji. Isabela zaczęła szkolenie, a Diego wyjechał na wojnę z Maurami, aby uzbierać wystarczający majątek.
Lata wyznaczone na spełnienie celu minęły. Diego nie dawał znaku życia, więc rodzina przekonała Isabelę do małżeństwa z bogatym absztyfikantem. Jak w każdej tragicznej historii, okazało się, że Diego zdobył mały majątek i wrócił do Teruel, ale 1 dzień po ślubie swojej ukochanej.
Młodzieniec dowiedział się co zaszło i skradł się w nocy do sypialni nowożeńców. Obudził Isabel i z bolącym sercem poprosił o pocałunek ukochanej. Dziewczyna odmówiła bojąc się kary boskiej za zdradę męża. Serce chłopaka tego nie wytrzymało i skonał u stóp łoża.
Obudzony mąż, znając historię swojej żony, zdziwił się, że Diego pocałunku nie otrzymał. Ciało wynieśli z sypialni, aby nikt nie posądził pana młodego o jego zabójstwo.
Serce Isabel cierpiało tak mocno, przez śmierć Diego i słowa męża, że w dniu pogrzebu weszła do kaplicy i złożyła pocałunek na martwych ustach ukochanego. Rodzina zmarłego znalazła ją w takiej pozie, zimną od śmierci.
Tragedia połączyła dwie rodziny. Kochankowie zostali pochowani razem w Mauzoleum, a ich grób zdobią rzeźby śpiących postaci, które choć sięgają w swoją stronę dłońmi, nigdy się nie dotkną.
Teruel i fiesta Bodas de Isabel
Od 800 lat w Teruel, przez 4 dni w 3 tygodniu lutego świętuje się historię miłosną Diego i Isabel poprzez jej odegranie i liczne towarzyszące imprezy.
Miasteczko zapełnia się świętującymi ludźmi, średniowieczną muzyką, dekoracją i kostiumami. Na ulicę wychodzą jarmarczne atrakcje, w postaci pokazów rycerskich i rzemieślniczych. Na targowiskach nabędziemy asortyment zarówno dla rycerza jak i ówczesnej damy, w wersji dla małych i dużych. Uliczne kramy z jedzeniem zaoferują nam owoce, sery, ciasta, czy pieczone i grillowane mięso, a nawet całego prosiaka z rusztu.
Największą atrakcją jest jednak sam miłosny spektakl, odbywający się na ulicach Teruel. Powracający Diego i wspinający się po balkonie do swojej Isabel, a także moment ostatniego pocałunku Isabel i przeniesienie ciał kochanków ulicami miasta.
Pełne, kilkugodzinne relacje z wydarzenia, dostępne są online.
Mauzoleum Kochanków w Teruel odwiedzać możemy przez cały rok, nie tylko w okresie fiesty. Legenda głosi, że wizyta w tym mieście, podobnie jak w Weronie, zapewnia miłość ukochanego do grobowej deski.
Zamiast umierać polecam spróbować ze swoja drugą połówką Suspiro Amantes, czyli Westchnienia Kochanków. Pysznego tutejszego ciasteczka, małej tarty z kremem, idealnej do kawki.
Teruel słynie jeszcze z jednej rzeczy! Podobno najsmaczniejszej szynki hiszpańskiej Jamón de Teruel podawanej w ramach tutejszych „delicji” Delicias de Teruel.
Samo miasteczko i jego średniowieczny charakter robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza kiedy odkryjemy, że część domostw ma tutaj pokoje dosłownie wyryte w skale. O Teruel jednak zdążę się jeszcze rozpisać.
2 komentarze
Piękna historia, aż prosi się o sfilmowanie.
Chyba, że jest już taki film? 🙂
Cześć Maciej!
Filmu nie znalazłam. Brak nawet tańszej produkcji telewizyjnej.
Są za to liczne amatorskie i telewizyjne relacje z samego wydarzenia na YouTube (trwają conamniej 4 godziny!).
Tegoroczna impreza startuje już jutro, kulminacja w sobotę. Muszę sprawdzić na których kanałach będą to nadawać… 😀