Hiszpański ryż

Światowym Królestwem ryżu są Chiny produkujące ponad 150 milionów ton tego zboża rocznie. Nie zdziwi nas, że pozostałe kraje azjatyckie zajmują kolejne miejsca w rankingu. Czy jednak na pozostałych kontynentach też uprawia się ryż? TAK! Po krajach Azji następna w kolejce jest Brazylia, ale i w Europie produkujemy ok. 2 miliony ton ryżu, a prawie połowa z tego to Hiszpański Ryż! (ale 1 miejsce w Europie mają Włochy 😉 )

Pochodzenie hiszpańskiego ryżu

Arabskie. Podczas podbojów w VIII wieku przywieźli i wykorzystali swoje umiejętności uprawy ryżu na opanowany Półwysep Iberyski. Produkcja hiszpańskiego ryżu dzisiaj osiąga rocznie do 0,9 miliona ton (we Włoszech nawet do 1,5 miliona ton, ale pojawił się dopiero ok. XIII wieku za sprawką Marco Polo).

Regiony uprawy i odmiany ryżu w Europie

Wspomniałam, że na czele upraw ryżu w Europie zasiadają Włochy i ich plantacje na północnym Piemoncie. Z czegoś muszą robić słynne Risotto.

Nie widziałam, ale podobno ryż we Włoszech rośnie najwyższy na świecie. Czy to prawda? Może kiedyś potwierdzę.

Andaluzja

Znakomita większość przekraczająca 60% produkcji ryżu w Hiszpanii. Andaluzja jest największym regionem, dlatego warto zaznaczyć, że aż 40% z tych 60% to ryż z Marismas del Guadalquivir (bagniste okolice Parku Narodowego Doñana na południowy zachód od Sewilli).

Uprawia się tu wiele odmian ryżu, ale znakomita większość ma długie i duże ziarna typu indyjskiego (najczęściej odmiany Puntal/Strut i Thaibonnet). Ryż, który podobno ciężko rozgotować.

Walencja

Najsłynniejsze pola ryżowe w Hiszpanii. Odwiedzając miasto wystarczy od centrum oddalić się o 1,5 godziny pieszo na południe by trafić na pierwsze pola uprawne otaczające Pobles del Sul ( to już ok. 3 godziny pieszej wycieczki).

Stąd pochodzi najpopularniejsza odmiana Bomba (typu japońskiego). Krótki ryż, który podwaja swoją objętość i wykorzystywany jest do najwspanialszej potrawy z tego regionu i jednej z najsłynniejszych hiszpańskich – Paella.

Katalonia

W okolicach Tarragony, w delcie rzeki Ebro uprawia się ok. 15% ryżu w Hiszpanii. Głównie ryż krótki i średni w typie japońskim (najczęstsza odmiana Senia i Bahía, ale też Bomba).

Pozostałe regiony

Pozostałe ok. 10% produkcji to ryż typu japońskiego i występuje w regionie Aragonia i Navarra, gdzie uprawia się głównie odmianę Guadiamar oraz w okolicach Calasparra (Murcia) z odmianami Balilla x Solana i Bomba (niedaleko do Walencji).

Nie Włochy i nie Hiszpania?

Pozostałe kraje europejskie położone nad Morzem Śródziemnomorskim też próbują siły w uprawie ryżu, ale na niewielką skalę. Czy to przez bardziej suchy klimat czy ogólny brak miejsca pod uprawę (np. Grecja).

Wykorzystanie ryżu w Hiszpanii

Ryż Hiszpanom kojarzy się od razu ze wspólnym posiłkiem. Słynna paella przygotowywana jest dla całej rodziny, aby móc się tym dobrem podzielić z bliskimi. Paella można przygotować z owocami morza albo mięsem (w szczególności z królika), można zabarwić całość na czarno atramentem kałamarnicy.

Ryż podawany jest w słynnym galisyjskim deserze Arroz con leche (ryż z mlekiem, albo raczej u nas ryż na mleku), jak i w swego rodzaju bezmięsnej kaszance hiszpańskiej Morcilla.

W większych miastach dzięki dostępowi do ryżu stacjonują liczne restauracje azjatyckie i indyjskie. Szczególnie polecam te azjatyckie, w końcu Hiszpania ma dostęp do świeżych owoców morza. (Indyjskich jeszcze nie sprawdziłam – obawiam się, że odbije się na nich hiszpańska niechęć do przypraw).

Może zainteresuje Cie też

2 komentarze

    1. Panie Brypac55 alias „Reklamo”, szczerze proponuje dostosować pytania do tematów postów 😀
      Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej i owocnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *