Kiedy Google Maps nie wystarcza – hiszpańska komunikacja

Aplikacja Omio - hiszpańska komunikacja

Planowanie połączeń komunikacyjnych na nieznanym terenie może doprowadzić do zawrotu głowy. Podaje kilka stron i aplikacji, które pomogą w przemieszczaniu się po Hiszpanii, kiedy Google Maps twierdzi, że hiszpańska komunikacja nie istnieje.

Komunikacja miejska

Google Maps sprawdza mi się świetnie w wypadku ustalenia, gdzie się znajduję i w którym kierunku powinnam przemieszczać się pieszo do celu. Problem pojawia się, kiedy chcąc przyśpieszyć podróż mam do wyboru bardzo ograniczone możliwości. W Madrycie, zazwyczaj kończy się na sugestii wyboru linii metra i niektórych autobusów, ale przecież tak nie dojadę wszędzie!

Z pomocą przychodzi strona i darmowa aplikacja Moovit, której baza uzupełniona jest nie tylko o połączenia metrem, ale też autobusy i kolej miejską i podmiejską. Sprawdza się w hiszpańskich miastach i miejscowościach.
Aplikacja nie tylko pozwoli ustalić najszybszą trasę zgodną z naszymi potrzebami, ale określi czas potrzebny na dotarcie i możliwe godziny rozpoczęcia podróży. Logując się w aplikacji dostaniemy monity w wypadku trwających w mieście utrudnień, zmianach w trasach i imprezach, które mogą mieć wpływ na naszą podróż.
Dzięki mapce, wraz z połączeniem GPS w telefonie, zorientujesz się na każdym etapie Twojej trasy, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Trasy międzymiastowe

Szukasz możliwości przejechania między miastami? Jak dojechać do miejscowości wypoczynkowych, do których nie dolecisz bezpośrednio samolotem? A może chcesz zorganizować krótki wypad za miasto i nie masz samochodu?

KOD RABATOWY OMIO

Na Twój pierwszy przejazd mam da Ciebie zniżkę 10€ w ramach programu polecającego „Bonus na podróże”.

Skorzystaj ze strony i aplikacji Omio, wyszukiwarki połączeń pociągów, autobusów i samolotów. Nie tylko podpowie jakie masz możliwości dojazdu, ale za pośrednictwem strony możesz też zakupić bilety z wykorzystaniem przysługujących Ci ulg i zniżek przewoźników oraz przechowywać je w aplikacji na telefon.

Wyszukiwarka pozwoli Ci się zorientować w ofercie lokalnych firm komunikacyjnych. Warto zerknąć bezpośrednio na strony przewoźników, choćby po to, aby porównać ceny, ponieważ Omio nalicza koszt pośrednictwa przy zakupie biletów. Jest jednak świetnym narzędziem, kiedy chcesz mieć zakupy od różnych przewoźników w jednym miejscu. W takim wypadku możliwe, że przyda Ci się udostępniony obok kod rabatowy opiewający na 10€ przy zakupach.

Połączenia lotnicze

Hiszpania mieści się nie tylko na kontynencie, ale na licznych wyspach na które najłatwiej dostać się drogą powietrzną. Strony konkretnych linii lotniczych (wymienionych niżej) pozwalają na znalezienie połączeń w mniej lub bardziej atrakcyjnych kwotach. Problem pojawia się kiedy nie wiemy dokładnie jaka firma oferuje przeloty w danym regionie, albo w trakcie podróży przesiadamy się do innych linii.

Z pomocą przychodzą dwie wyszukiwarki lotów, których używam na przemian (i jednocześnie). Kiwi i Skyscanner.

Kiwi.com

KOD RABATOWY KIWI

Na pierwszą podróż z Kiwi możesz wybrać się o 5€ taniej wpisując kod: KIWI5.

Oferuje wyszukiwanie tanich lotów, połączeń autobusowych i kolejowych, ale też noclegów i wynajmu samochodów. Osobiście wykorzystuje tę stronę tylko do planowania połączeń lotniczych. Świetnie sprawdza się w poszukiwaniu najtańszych opcji wypadów spontanicznych, kiedy nie mamy jeszcze sprecyzowanych kierunków i dokładnych terminów wyjazdu.
Dodatkowo wybierając Kiwi mamy gwarancję transferu, czyli rodzaj zabezpieczenia w wypadku opóźnień i odwołania naszego lotu. Nie zostaniemy zupełnie sami ze swoim problemem.

Na stronie i aplikacji można zakupić bilety wraz z opłatą za bagaże i dodatkowe opcje (np. pierwszeństwo wejścia na pokład czy ubezpieczenie). Znalazłeś połączenie na Kiwi? Super, zachowaj 5€ korzystając z kodu rabatowego.
Kod nie działa? Zapisz się na newsletter Kiwi, aby otrzymać własny.

Skyscanner.net

Oferuje podobne funkcję do poprzedniej strony – wyszukiwarkę najkorzystniejszych połączeń lotniczych, noclegów i wynajmu samochodu. I tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku, u mnie skupia się to na wyszukiwaniu lotów. Różnica jest taka, że otrzymujemy linki bezpośrednie do przewoźników, aby tam zakupić bilety. Ceny nie muszą dokładnie zgadzać się z tymi wyświetlonymi w wyszukiwarce.
Z jednej strony oferta może być tańsza, ale z drugiej potrzebujemy zakupić osobnych biletów u każdego z przewoźnika (i zainstalować osobne aplikacje). Nie mamy też żadnej gwarancji, czy zabezpieczenia w wypadku opóźnień w przesiadkach pomiędzy różnymi liniami lotniczymi, czy kiedy odwołają nasz lot.

Popularni przewoźnicy

Wyszukiwarki połączeń to świetne źródło szybkiej informacji o możliwych trasach. Szukając możliwie najtańszych opcji warto jednak poznać bezpośrednią ofertę przewoźników. Poniżej przedstawiam listę firm przewozowych, które oferują swoje usługi w ramach granic Hiszpanii.
Jeśli znasz jeszcze jakąś firmę, której nie ma na liście, daj mi koniecznie znać!

Przewozy autokarowe

ALSA - przewozy autokarowe

ALSA to chyba najbardziej rozbudowana firma oferująca przewozy autobusowe i autokarowe w Hiszpanii. Firma obsługuje przewozy miejskie, regionalne, krajowe i międzynarodowe. ALSA posiada także pociągi i tramwaje. Prędkość i komfort podróży zależny jest od standardu i klasy przewozu, do wyboru mamy (też zależnie od trasy):

  • Estándar (Standard) – w zależności od trasy i jej długości, przewoźnik zapewnia rozrywkę (film, muzyka), Wi-Fi, podnóżki i WC
  • Supra – obejmuje Wi-Fi, skórzane fotele z podnóżkami i możliwość wypoczynku w trakcie podróży. Możemy wybrać autokar Supra Economy (w niższych cenach z zachowaniem klasy Supra) lub Supra PLUS (dodatkowa obsługa Stewardessy, obsługa gastronomiczna i kontrola bagażu).
  • Premium – najwyższy komfort podróżnego (obecnie dostępny tylko na trasie Madryt – Bilbao).
Avanza - przewozy autokarowe

Avanza to firma autobusowa obsługująca przewozy miejskie i regionalne głównie w Zaragozie i jej okolicy.


Comes - przewozy autokarowe

TRANSPORTES GENERALES COMES to firma autobusowa oferująca przewozy międzymiastowe na terenie Andaluzji.


Damas - przewoźnik autokarowy

DAMAS firma autokarowa funkcjonująca głównie na terenie Andaluzji.

Vibasa - przewozy autokarowe

Monbus (Vibasa) to firma przewozów autobusowych i autokarowych w całej Hiszpanii, ale skupia się główne w północnych autonomiach: Galicji, Kraju Basków, Katalonii i Komunie Madryckiej.

Hife - przewozy autokarowe

HIFE firma autobusów miejskich i międzymiastowych skupiająca się głównie w regionie Walencji, Katalonii i Aragonii.


Przewozy kolejowe

Renfe - hiszpańskie przewozy kolejowe

Renfe to taki hiszpański odpowiednik PKP. W ramach tego przewoźnika mamy kilka rodzajów pociągu, które różnią się prędkością przejazdu, regionem, trasami i ilością stacji po drodze.

  • AVE – szybkie pociągi (310km/h) na trasach długodystansowych
  • Avant – szybkie pociągi (250km/h) na trasach krótkodystansowych
  • Alvia – pociągi dostosowane zarówno do sieci linii szybkich (do 250km/h) jak i konwencjonalnych.
  • Larga / Media Distancia (LD / MD) – zwykłe pociągi obsługujące trasy długie lub średnie. W wersji regionalnej rozróżnia się też expresowe, które nie zatrzymują się na wszystkich stacjach po drodze i zwykłe regionalne.
  • Intercity – określone połączenia pomiędzy pobliskimi miastami.
  • Cercanías – sieć kolei podmiejskich działająca w ramach dużych aglomeracjach miejskich.
  • CIVIS – pociągi podmiejskie zatrzymujące się na niektórych stacjach.

Przed zakupem biletu zawsze warto sprawdzić czy nie obowiązują nas jakieś ulgi i zniżki. Jedną z najpopularniejszych jest wybór taryfy 4Mesa, dzięki której podróżując w 4 osoby (lub mniej, ale kupując bilety dla czterech osób) podróżujemy taniej i to przy rozkładanym stoliku.

Linie lotnicze

Iberia - linie lotnicze

Hiszpańskimi liniami lotniczymi są IBERIA i AirEuropa.
To właśnie nimi dolecimy do wszystkich czynnych lotnisk na terenie kraju.

AirEurope - linie lotnicze

Poza Hiszpanię dolecimy tymi liniami właściwie wszędzie oprócz Australii.

Ryanair - linie lotnicze

Alternatywą są tanie linie Ryanair, które obsługują niektóre istotniejsze porty lotnicze w ramach Hiszpanii.

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *