Lotnisko w Madrycie – jak się wydostać?

Autobus 200 - lotnisko w Madrycie

Lotnisko w Madrycie od centrum oddalone jest tylko 13 kilometrów. Wydostanie się z niego, bez znajomości topografii miasta, może być jednak utrudnione. Przygotowałam dla Was mapę z wszystkimi przystankami w kierunku centrum miasta i opisałam problemy oraz koszty, które możecie napotkać.

Metro

Lotnisko jest połączone z siecią metra linią numer 8. Umożliwia to łatwe przemieszczanie, po przylocie, w każdą stronę Madrytu. Istnieje kilka spraw, które powinieneś wiedzieć zanim skorzystasz z metra w Madrycie.

Po pierwsze, od stycznia 2018 nie ma pojedynczych papierowych biletów. Zastąpiła je plastikowa karta Multi Card, na którą kupujesz bilety. Karta umożliwia Ci przekroczenie magicznych barier do strefy metra. Traci ważność po 2 latach i po tym czasie możesz bezpłatnie wymienić ją na nową.

Po drugie, korzystanie z bramek metra na lotnisku, zarówno wejściowych jak i wyjściowych, to dodatkowy koszt 3 €. Najniższa cena jaką poniesiesz za pierwszym razem to 7€ (tzw. karta Multi Card + opłata bramek na lotnisku + opłata za przejazd metrem).

Prawdopodobnie będziesz w potrzebie kilkukrotnego skorzystania z metra w Madrycie. Czy to zwiedzając miasto, czy wracając na lotnisko. Warto uwzględnić inne opcje zakupu biletów (wybór w tabeli).

I jeszcze jedno! Jak już przekroczysz bramki „strefy metra”, to możesz korzystać z całej sieci (w strefie A), aż dotrzesz do stacji Twojej mety. Nie ma limitu czasu czy przesiadek. Jedynym ograniczeniem jest fakt przekroczenia bramek wyjściowych na stacji. W takiej sytuacji, aby wrócić do „strefy” ponownie, musisz „piknąć” kartą na bramce wejściowej.

CenaZa co płacimyCzy obligatoryjne?
2,50 €Karta Multi CardTAK
3,00 €Opłata za metro na lotniskuTAK
1,50 €Opłata pojedynczego biletuWybór 1/3*
12,20 €Bilet 10 przejazdówWybór 2/3*
8,40 €**Turystyczny bilet 1-dniowy**Wybór 3/3*

Autobus

Autobus często jest najtańszym środkiem transportu, ale nie koniecznie w Madrycie. Wszystko zależy od tego, dokąd jedziesz i czy masz przesiadki. Już przy jednej, a na pewno przy dwóch przesiadkach, warto wybrać metro. Wyjdzie taniej, bowiem nie zapłacisz za każdym razem zmiany linii.

Za przejazd rozliczysz się bezpośrednio u kierowcy. Powinien być przygotowany na wydanie Ci z banknotu o maksymalnym nominale 20€. Co więcej w autobusach miejskich możesz korzystać z naładowanej wcześniej karty Multi Card (bilety jednorazowe, 10-przejazdowe i turystyczne).

Pamiętaj, że jeśli twój przystanek nie jest pierwszy ani ostatni, to musisz uprzedzić kierowce zawczasu, że chcesz wyjść. Wszystkie przystanki oznaczone na trasie są „Na Żądanie”.

Więcej o poruszaniu się komunikacją w Madrycie znajdziesz w moim wcześniejszym artykule.

Autobus miejski 200

Autobus 200 pokonuje w 15-20 minut trasę między lotniskiem, a stacją metra Avenida de America, oddaloną od centrum ok. 3 km. Jest to najtańszy i dość szybki środek transportu, jeśli chcesz się wydostać z lotniska omijając opłatę za bramki metra na lotnisku.
Załączam link do aktualnego rozkładu.

Stacja Avenida de America jest połączona z dworcem autobusowych, który obsługuje podmiejskie autobusy jadące na północ i wschód od Madrytu. Możesz przesiąść się tutaj na metro. Mniejszy tłok, bez wspomnianej opłaty lotniskowej i dodatkowo krzyżują się tu aż 4 linie metra 4, 6 (ring), 7 i 9.

CenaZa co płacimy?
1,50 €Opłata za przejazd

Autobus Express 203 (i nocny N27)

Dwa expresowe autobusy (tzw. mało przystanków po drodze) przygotowane na transfer ludzi z lotniska do stacji Cibeles i Dworca Atocha (długość trasy zależna od godziny). Obje znajdują się przy samym centrum od strony północnej i południowo-wschodniej.

W tych autobusach nie obowiązują stawki miejskie, ani nie skorzystamy w nich z karty Multi Card. Wchodzimy, płacimy i jedziemy.

Załączam rozkład dla linii 203 i nocnej linii N27. Jak pewnie zauważysz ich rozkłady wyglądają identycznie. Autobus linii N27 jeździ między godziną 23:30 a 6:00 i kończy trasę na przystanku Cibeles.

CenaZa co płacimy?
5,00 €Opłata za przejazd

Autobus nocny N4

Nie korzystałam jeszcze z tego autobusu, a na stronie, w cenach zwykłych autobusów nocnych, nie uwzględniono strefy T (lotniska). Dlatego czekam aktualnie na odpowiedź z BOKu dotyczącej ceny biletu w tym autobusie.

To typowy nocny autobus z licznymi przystankami po drodze. Jedzie wolno, ale mam nadzieję na tańsze nocne rozwiązanie problemu wydostania się z lotniska. Kończy trasę na Plaza de Cibeles, przy północno-wschodniej części centrum.

Trasa jest tak długa, że nawet na oficjalnym rozkładzie część przystanków została „zzipowana”. Wszystkie możliwe przystanki znajdziecie na przygotowanej powyżej przeze mnie mapie.

CenaZa co płacimy?
Od 2,00 €***Opłata za przejazd

Inne możliwości

Najdroższym, ale też najprostszym rozwiązaniem, jest Taxi. Licznie czekają przy każdym wyjściu z lotniska. W Madrycie wszystkie taksówki są białe, z „przekreślonymi” czerwoną linią przednimi drzwiami.

Istnieje możliwość negocjacji ceny, do czego gorąco zachęcam. Zajmując miejsce w taksówce, będziesz znał dokładny koszt przejazdu do określonego miejsca.
Używając aplikacji takich jak iTaxi, przynajmniej pośrednio, poznasz cenę przejazdu. Na lotnisku ma to ten minus, że nie łatwo znaleźć zamówioną taksówkę wśród tych wszystkich białych aut pod lotniskiem.
Jeśli nie ustalimy ceny przed wpakowaniem się do pojazdu, taksówkarz rozliczy nas według taryfy.

MożliwościCena
Taxi
ok. 30 €
Uberok. 25 €
Cabifyok. 25 €
Przyjaciel na miejscuBezcenny! + ew. koszt parkingu

Lotnisko w Madrycie możemy opuścić za pomocą Ubera i Cabify. Z Uberem, pojawiają się te same problemy, ze znalezieniem się z kierowcą, co w wypadku taksówki. Dlatego ustalmy miejsce odbioru z dala od budynku lotniska oraz przystanków autobusowych.

Lepszym rozwiązaniem jest Cabify i ich aplikacja przygotowana na szybki odbiór klienta z expresowych parkingów na lotnisku. Wyznaczone miejsca odbioru są dostępne tutaj i zależą od terminalu, na którym lądujemy.

Ostatnią możliwością, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jest znajomy mieszkający, czy przebywający na miejscu. Nie koniecznie z samochodem, ale z wiedzą o tym jak się poruszać po Madrycie, czy chociaż pożyczający swoją Multi Card na komunikację. Liczy się każda pomocna dłoń od przyjaciela!


*Opcje do wyboru w ramach tabeli.

**Bilety 1/2/3/5/7 dniowe (ceny odpowiednio: 8,40/14,20/18,40/26,80/35,40 €) pozwalają poruszać się w obrębie strefy A (i lotniska) wszystkimi liniami metra i autobusami miejskimi (EMT).

***Cena w trakcie weryfikacji.

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *