Nowy Rok po hiszpańsku

Błyszcząca Nowy Rok Kartka

Myślisz, że szampan i doborowe towarzystwo to wszystko czego potrzebujesz na Nowy Rok. To się grubo mylisz! Marsz do sklepu po winogrona i cotillones, weź ze sobą walizkę, a w drodze powrotnej nie zapomnij z banku wyciągnąć banknot o wartości 100 euro!

Przebieg Sylwestrowej Nocy

Podobnie jak w Polsce, popularne jest świętowanie w restauracjach i salach hotelowych, gdzie wcześniej zaklepaliśmy sobie miejsce, kupując bilet. Ale, ale, z tą różnicą, że świętować do takich miejsc idziemy już po północy, a nie przed.

Hiszpanie, Sylwestrową noc, spędzają wśród najbliższej rodziny. Siedzą w swoich kanapach, z przygotowanymi winogronami i wpatrują się w telewizję, gdzie relacjonowany jest zegar z Puerta del Sol w Madrycie. Kiedy zegar zacznie wybijać północ, na każde z 12 uderzeń, jedno winogrono trafia do buzi. Co sprawniejsi robią to na lewej nodze, żeby w nowy rok wejść prawą (Pobudka! Czy my skądś tego nie znamy?).

Uwaga na zadławienia. Hiszpanii ćwiczą od dziecka, ale my jako obcokrajowcy możemy zawalić to abstrakcyjne zadanie, które powinno zapewnić nam pomyślność w przyszłym roku. Jak się uchronić przed pechowym rokiem? Inne zalecenia omówie dalej.

Tutaj chciałam tylko dodać jeszcze opis „sylwestrowego pakietu startowego”, czyli cotillones. Do nabycia w każdym sklepie wielobranżowym już od 90 centów. Na zestaw składa się stożkowa czapeczka na gumce, maska na oczy na gumce, konfetti i gwizdek lub piszczałka. Wszystko co potrzebne, żeby wyglądać sylwestrowo, tworzyć atmosferę imprezy wokół siebie i oczywiście robić hałas.

1 stycznia to dzień wolny, również dla lokali gastronomicznych. Wracając rano z imprezy sylwestrowej jest jednak szansa na porannego churrosa z czekoladą, w lokalu typu Churrería, które normalnie zamykają się do południa.

Przesądy zależne od potrzeb

Nie udało Ci się z winogronami, zapewnij sobie szczęście i spełnienie marzeń w przyszłym roku (tak dla pewności) w inny sposób.

Przedmioty w kieliszku szampana lub cava’y

Prawdziwe złoto w toastowym kieliszku zapewni spokój finansowy. Jeśli jesteśmy przebiegli, to wybierając złoto w postaci obrączki lub pierścionka zaręczynowego zapewnimy sobie dodatkowo wierność partnera czy partnerki.

Wszystkie czerwone owoce zanurzone w alkoholu, zapewnią nam rok pełen miłości. A ziarenka soczewicy nie pozwolą cierpieć z głodu.

Walka z biedą

Zamartwiasz się o pieniądze? Zapewnij sobie na Sylwestra zielony banknot (dolary, albo 100 euro), którego nie będziesz potrzebować w najbliższym czasie. Potrzebny będzie jeszcze zielony woreczek oraz igła z zieloną nicią.

Zapewnienie sobie zielonej „mamony” będzie polegało na przywitaniu Nowego Roku z banknotem w dłoni. Tak, w tym samym momencie w którym walczysz z winogronami. Po północy banknot powinien trafić do woreczka, w którym zostaje zaszyty nicią i tak przygotowane zawiniątko wkładamy do najmniej używanej w domu szuflady.

Za dużo fatygi? Możesz też wepchnąć po Nowym Roku, ząbek czosnku do portfela. U Polaków, zapewne spotka on łuskę karpia wigilijnego.

Dla samotnych serc

Poszukujących drugiej połówki uprasza się o czerwoną garderobę. Podobno najlepiej działają majtki w tym kolorze, ale jeśli takowych nie posiadasz, to może być szalik czy czapka. Twoja miłość będzie mogła wypatrzyć Cię już w Noc Sylwestrową.

Profilaktycznie, dobrze jest też ostatniego dnia roku rozłożyć w każdym pokoju po 3 cytryny (nie chodzi o oranżadę!), a po południu dnia kolejnego szybko je stamtąd zgarnąć.

Zapachy na problemy

Zaparowanie mieszkania wodą z gotującymi się aromatami zaleca się dokonać pół godziny przed końcem roku.

  • Cynamon pomoże na nękającą rodzinę gorącą krew niezgody.
  • Eukaliptus doprowadzi do celu zaczęte sprawy.
  • Bazylia uchroni przed złymi ludźmi i ich intencjami.
  • Lawenda pobudzi rozmowę i zapewni szczęście (przy okazji odstraszy mole).
  • Drzewo sandałowe rozwiąże problemy zawodowe.

W podróż albo i nie

Niezależnie czy chcesz odpocząć od podróży, czy właśnie pragniesz zacząć podróżować, 31 grudnia wyciągnij swoją walizkę. Ci, którzy pragną wyruszyć w podróż w nadchodzącym roku powinni przejść się z walizką po okolicznych ulicach. Ci zaś, którzy mają już po dziurki w nosie wyjazdy, z walizką robią spacer po domowych pokojach i odstawiają ją przy drzwiach wejściowych.


Niezależnie od tego czy wypróbujecie w tym roku hiszpańskie zwyczaje zapewniające szczęście, czy pozostaniecie przy swoich, wypracowanych przez lata…

życzę Wszystkim, aby ten kolejny rok, przyniósł coś nowego, nieoczekiwanego. Mam szczerą nadzieję, że będzie to dobre.

Szczęśliwego Nowego Roku! |    ¡Feliz Año Nuevo!

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *