Numer NIE – najważniejszy dokument dla obcokrajowca w Hiszpanii

Rewers karty rezydencji i numer NIE

Przebywając na terenie Hiszpanii dłużej niż 3 miesiąca, jak i wtedy kiedy wiążą nas z Hiszpanią jakiekolwiek sprawy biznesowe, inwestycyjne czy społeczne, powinniśmy posiadać numer NIE.

Czym jest numer NIE?

Numer identyfikacji obcokrajowca (Número de Identidad de Extranjero). Taki hiszpański odpowiednik PESELu, dzięki któremu będziesz mógł załatwić wiele spraw w Hiszpanii. Numer będzie potrzebny do otwarcia konta bankowego w większości banków hiszpańskich, podjęcia pracy na terenie tego kraju, kupna, czy nawet wynajmu nieruchomości.

Dokument ten nie jest jednak identyfikacyjnym, dlatego będzie ważny tylko razem z naszym dowodem osobistym lub paszportem.

Poniższe informację dotyczą osób posiadających obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej (+ Szwajcaria oraz kraje będące stroną w Porozumieniu EOG).

Nadanie tylko numeru NIE

Jako obywatele Unii Europejskiej o samo nadanie numeru możemy postarać się nawet przez ambasadę Hiszpańską w Polsce. Nadanie, jak w każdej urzędowej sytuacji, może się ciągnąc miesiącami i kosztuje 9,64 €. Przebywając w Hiszpanii na wizytę w urzędzie trzeba się zarejestrować na stronie urzędu. W zależności od obłożenia spraw w urzędzie wyznaczony termin może być w kolejnym tygodniu lub miesiącu.

Nadany numer NIE bez rezydencji
Nadany numer NIE bez rezydencji

Nadany numer NIE bez rezydencji

Ze sobą wystarczy zabrać:

 • potwierdzenie terminu spotkania (możemy pokazać na komórce),
 • uzupełniony formularz EX-15 w 2 kopiach,
 • dowód wpłaty z banku (dokumenty do wpłaty generujemy na stronie urzędu Policia Nacional – wybierz punkt „Asignación de Número de Identidad de Extranjero (NIE) a instancia del interesado.„)
 • i paszport lub dowód osobisty.

Wpłatę do banku możemy wykonać w konkretnych placówkach. Najłatwiej wejść do pierwszego lepszego i po prostu zapytać się w którym w okolicy można dokonać opłaty. Bardzo często bank przyjmujący opłaty urzędowe jest placówką najbliżej urzędu do którego idziemy. Nie powinniśmy zatem odczuć w tej sprawie żadnej złośliwości ze strony Hiszpanów.

Złożony dokument trzeba czymś jeszcze zawnioskować. Najpopularniejsze powody to chęć otworzenia konta bankowego lub kupna nieruchomości na terenie Hiszpanii.

Po złożeniu wszystkiego, otrzymamy informację kiedy zgłosić się po odbiór kartki A4 z naszym numerem NIE. Na odbiór nie trzeba się umawiać i ze sobą wystarczy zabrać paszport lub dowód osobisty.

Rezydencja i numer NIE za jednym razem

O numer NIE z rezydencją, w postaci zielonej karty, będziemy się starać, kiedy na stałe zamieszkamy w Hiszpanii. W każdej innej sytuacji wystarczy tylko nadanie samego numeru NIE jak powyżej. Potwierdzenie rezydencji otrzymamy jeśli spełnimy kilka wymogów w zależności od naszej sytuacji. Poniżej przybliżę 3 najpopularniejsze przypadki.

1. Rezydencja związana z pracą w Hiszpanii

Rewers karty rezydencji i numer NIE
Rewers karty rezydencji i numer NIE

Przeprowadzamy się do Hiszpanii i mamy tu już umówioną pracę. Podpisanie umowy poprzedza załatwienie numeru Ubezpieczenia Społecznego (Seguridad Social) – wystarczy wypełnić wniosek z adresem hiszpańskim i z dowodem osobisty lub paszportem udać się na wizytę do odpowiedniej placówki w godzinach jej urzędowania. Z numerem SS możemy już podpisać umowę, ale pracodawca będzie zapewne wymagał byś miał już chociaż potwierdzenie terminu wizyty wyrobienia numeru NIE (i konto bankowe).

Na ustalone spotkanie w urzędzie w sprawie nadanie numeru NIE, będzie nam potrzebne:

 • potwierdzenie terminu spotkania (możemy pokazać na komórce),
 • uzupełniony formularz EX-18 w 2 kopiach,
 • oryginał i kopia podpisanej umowy z pracodawcą,
 • dowód wpłaty z banku (12 €; dokumenty do wpłaty generujemy na stronie urzędu Policia Nacional – wybierz punkt „Certificado de registro de residente comunitario o Tarjeta de residencia de familiar de un ciudadano de la Unión.„)
 • i paszport wraz z jego fotokopia.

Z tym wszystkim udajemy się na umówiona wizytę i otrzymujemy termin odbioru naszej „Zielonej karty” z numerem NIE i potwierdzenie z którym mamy się pojawić po jej odbiór.

2. Rezydencja bez pracy w Hiszpanii (dochód z zagranicy)

Awers karty rezydencji i numer NIE
Awers karty rezydencji i numer NIE

W wypadku, kiedy pragniemy posiadać rezydencję w Hiszpanii, a mamy własną działalność gospodarczą lub inne dochody niepochodzące od hiszpańskiego pracodawcy (praca zdalna, freelancer, itp.). W jasny sposób musimy potwierdzić urzędowi, że stać nas na własne utrzymanie w Hiszpanii, czyli to co w poprzednim wypadku czyni umowa o pracę. Taką umowę możemy zastąpić przedstawiając 2 rzeczy:

 • wyciąg z naszego konta banku w Hiszpanii z kwotą co najmniej 5 tysięcy euro
 • i potwierdzenie wykupienia  prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na okres przynajmniej 1 roku.

Pozostałe elementy z listy się nie różnią, choć można również dodać dokumenty potwierdzające założenie działalności gospodarczej, jeśli działa ona na terenie Hiszpanii.

3. Członek rodziny z powyższych przypadków

Posiadając potwierdzenie związku małżeńskiego i/lub akta urodzenia dzieci, powodem wydania rezydencji z numerem NIE będzie towarzyszenie osobie, która jest jednym z dwóch powyższych przypadków. Akt małżeństwa i urodzenia powinny być albo przetłumaczone na język hiszpański albo w wersji odpisu wielojęzycznego wydawany przez polskie Urzędy Stanu Cywilnego za dodatkową opłatą.

Lista potrzebnych dokumentów modyfikujemy więc do:

 • potwierdzenia terminu spotkania (możemy pokazać na komórce),
 • uzupełniony formularz EX-18 w 2 kopiach,
 • potwierdzenie powiązań rodzinnych (akt małżeństwa i/lub urodzenia dzieci) z osobą z powyższych przykładów
 • umowa o pracę członka rodziny lub inne dokumenty potwierdzające możliwość utrzymania się w Hiszpanii (jak w 2 przypadku)
 • dowód wpłaty z banku (12 €; dokumenty do wpłaty generujemy na stronie urzędu Policia Nacional – wybierz punkt „Certificado de registro de residente comunitario o Tarjeta de residencia de familiar de un ciudadano de la Unión.„)
 • i paszport wraz z jego fotokopia.

Pierwsze zielone kartki z rezydencją są ważne przez okres 5 lat. Wydawane jest na nietrwałym materiale. Najlepiej od razu pójść je zalaminować. Najlepiej jakość je zabezpieczyć (ale laminowanie podobno jest niedozwolone i może zostać uznane za fałszowanie). Po tym czasie możemy zgłosić się ponownie o wydanie już stałej rezydencji.

Masz jakieś pytania?
Zapytaj na naszej grupie na Facebooku!

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam niektórym sytuację z numerem NIE. Dajcie znać, czy pomocne były by przykłady uzupełnienia potrzebnych dokumentów. Mogę coś takiego przygotować.

A póki co ¡Hasta próximo!

Może zainteresuje Cie też

112 komentarzy

 1. Bardzo praktycznie informacje 🙂 Super sie czyta!
  Jedna rzecz jest dla mnie niejasna i dotyczy dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia pracy. Jaka jest różnica pomiędzy rezydentura (zielona karta) a empadronamiento? Czy jako osoba, która jeszcze nie znalazła pracy, potrzebuje cos wiecej niz tylko NIE (bez rezydentury), SS i konto w banku?

  1. Dzień Dobry Aniu!
   Dziękuję za miłe słowa.

   Empadronamiento to odpowiednik naszego polskiego zameldowania w konkretnym mieszkaniu/domu. To dotyczy również Hiszpanów, dzięki temu możemy np. głosować w lokalnych wyborach, a Ty z zameldowaniem + NIE możesz zarejestrować się do Centro de Salud w Twojej okolicy (taki odpowiednik NFZ – wymogi dokumentów mogą się nieco różnic w różnych autonomiach).

   NIE to Twój numer identyfikacyjny w Hiszpanii (taki PESEL), obowiązkowy dla każdego obcokrajowca. Hiszpanie załatwiają wszystko na swój dowód osobisty, Ty potrzebujesz dowód polski/paszport + NIE, żeby załatwić tutaj większość spraw.

   SS to tak jakbyś miała swój indywidualny numer w polskim ZUS.

   Podsumowując – do rozpoczęcia pracy (podpisania umowy) wystarczy tylko NIE (bez rezydentury), SS i konto w banku.
   Po podpisaniu umowy powinnaś jednak wyrobić NIE z rezydenturą (zielone), wtedy to tylko formalność, a ułatwia załatwianie wszelakich spraw w Hiszpanii. Certyfikat NIE (biała kartka) potwierdza Twoją rejestrację i związki z Hiszpanią, ale nie potwierdza, że mieszkasz tu na „stałe” i płacisz podatki, dlatego człowiek za ladą może uznać go za niewystarczający.

   1. Bardzo, bardzo dziekuje za odpowiedz! Wszystko jest już dla mnie jasne!
    Dam znac jak poszlo, jestem nastawiona pozytywnie, jak zwykle 🙂

 2. Dziewczyny – koniecznie sprawdzajcie fakt meldunku!!! Jest on niezbędny do wyrobienia numeru NIE. A kto żyje w Hiszpanii wie ze meldunek to poważna sprawa dla osoby meldujacej – bo jest to poniekat na granicy prawa. Dziś otrzymałam numer NIE, ale nie było łatwo – miałam wszystko co potrzebne a i tak mnie przemaglowali mocno. Także zmieniło się kilka rzeczy – cena NIE to 12e a nie 10, meldunek musi być, dane na innych dokumentach musza być takie jak na meldunku, kontrakt musi mieć pieczęć firmy lub skan dowodu osobistego właściciela. Moim znajomym odmówiono nadania tego numeru – a podejrzewałam że mi zrobią to, było u mnie bardzo ciężko przekonać urzędników (policję) o tym ze ten numer jest mi niezbędny.

  1. Dziewczyny i Chłopaki! Droga Mimi, bez paniki! Dziękuję za zwrócenie uwagi o nieaktualnej wysokości opłaty przy NIE z rezydencją.
   Oczywiście w zależności od autonomii (a raczej od urzędnika za ladą) mogą pojawić się wymyślne dodatkowe wymogi dokumentów. Warto w takim wypadku pójść z wydrukowaną normą prawną, aby taki jegomość palcem pokazał, że potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe papiery.
   Meldunek (empadronamiento) nie jest potrzebny do wyrobienia NIE, chyba, że Twoim celem jest udowodnienie jak długo przebywasz w Hiszpanii. W wypadku obywateli UE jest zbędny – warto przypomnieć urzędnikowi, że Polska jest w UE, bo niestety brak tej świadomości jest na porządku dziennym.
   Jakbyś mogła wyjaśnić co rozumiesz, przez „poważna sprawa dla osoby meldującej – poniekat na granicy prawa”. Do zameldowania (empadronamiento) wystarczy:
   dla rezydentów: wniosek + umowa najmu + NIE z rezydencją + paszport/dowód
   dla nierezydentów: wniosek z podpisem właściciela mieszkania + umowa najmu + paszport (dobrze mieć też ze sobą certyfikat NIE, jeśli go masz)
   W obu przypadkach najlepiej wziąć ze sobą jeszcze np. umowę na internet/prąd/gaz/wodę + opłaconą fakturę (może być elektroniczna) lub kopertę z jakimś oficjalnym listem, który dostaliśmy na ten adres. To dodatkowo potwierdzi, że mieszkamy pod konkretnym adresem.

   1. Wydaje mi się, że to wszystko zależy od urzędnika i oni sami do końca nie znają własnych przepisów. Jak chciałam wyrobić empadronamiento to bez numeru NIE mogłam tylko o tym pomarzyć. Za to opłata za NIE nadal jest 9.64 euro. Przynajmniej mnie tyle kosztowało w lutym.

 3. Niecały miesiąc temu płaciłam wciąż 10 euro za wyrobienie NIE. Generalnie wszystko zgadzało się z tym co piszesz w artykule, z tą różnicą, że chcieli od nas po jednym zdjęciu… Słyszałam, że różnie to bywa, ale u nas z kompletem dokumentów (EX-15, paszport plus kopia, opłacona tasa i zdjęcie) poszło sprawnie. Natomiast do zameldowania wystarczyły: NIE, paszport, umowa najmu plus rachunek za prąd. Przed nami rezydencja. Pozdrawiam!

  1. Cześć Ela, ceny NIE z i bez się różnią. Samo NIE to koszt 9,64€ (bez zmian), a wyrobienie NIE z rezydencją (od lipca 2018) podrożało do 12€.
   Pierwsze słyszę, że chcą zdjęcie. Możesz powiedzieć w jakiej autonomii składałaś wniosek? Może znajdę dzięki temu powód dla którego akurat tam potrzebują dodatkowo fotografii…
   Pozdrawiam!

   1. Wiem, że jest różnica czy się składa od razu z rezydencją czy tylko NIE i pewnie stąd wynika dużo nieporozumień. Ja piszę tylko o NIE. Tak czy inaczej, jestem w regionie Walencji.

 4. Witam, pracuję w Hiszpanii, mam umowę na 3 miesiące oraz biały numer NIE. Potrzebuję zielonego – czy będę mieć problem, by go otrzymać?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Cześć Marta,
   nie powinnaś mieć problemów z dostaniem NIE z rezydencją jeśli pracujesz, choć z racji umowy na krótki termin zabrałabym na składnie wniosku też np. dodatkowo zameldowanie i próbowała to załatwić możliwie najszybciej.
   Na pewno nie daj się biurokracji i podkreślaj, że Polska jest w UE. W zależności od autonomii możesz się spotkać z różnymi wymysłami urzędników/danej placówki, ale wymogi do spełnienia w tym zakresie są ogólne dla całej Hiszpanii.

 5. Witam wszystkich,
  Pisze z nowinami. Byłam na Policia Nacional złożyć wniosek EX15 o nadaniu numeru NIE (tymczasowego). Na początku Pani (dosc nerwowa) powiedziała, że tak wszystko się zgadza, po czym po chwili dodała, że nie może przyjąć mojego wniosku. Wskazała palcem na podanie, w którym zaznaczyłam powód składania wniosku (MOTIVOS □Por intereses económicos □Por intereses profesionales □Por intereses sociales). Ja zaznaczylam Por intereses profesionales. Poinformowano mnie, ze jezeli szukam pracy, powinnam przyjść z umowa o pracę i wnioskować o NIE w postaci zielonej karty (Certificado UE). Pani rozmawiajaca ze mna na moja probe pytan zaczęła machać rękami, wzdychać i odpowiadała bynajmniej nie w sposób uprzejmy. Zostałam powiadomiona, ze NIE, o które się staram jest tylko dla turystów przebywających poza granicami lub w Hiszpanii poniżej 3 miesięcy. Dadala rowniez, że jako obywatelka UE mam prawo podpisać umowę o pracę na podstawie paszportu, numeru SS i posiadając konto w banku. Wszystko jest dla mnie jasne. Co mnie smuci to to, że pracodawcy często nie chcą podpisać umowy z osoba nieposiadająca NIE (nie znając lub nie respektując prawa) oraz to, ze zalozenie konta w banku bez numeru NIE jest prawie niemożliwe. Bardzo to wszystko nielogiczne.

  1. Cześć Aniu, to jest właśnie hiszpańska logika, ale…
   Faktycznie sama chęć podjęcia pracy w Hiszpanii nie jest wystarczającym powodem aby otrzymać NIE. W Polsce też nie chcielibyśmy dawać pozwolenia na przebywanie wszystkim obcokrajowcom, którzy szukaliby szczęścia i tworzyliby jeszcze większe statystyczne bezrobocie w kraju (bezrobocie tutaj przekracza 15%!). Hiszpania jest miejscem, gdzie bardzo wiele osób przyjeżdża „na dziko” szukać szczęścia i słońca, a przy tym nie posiadają żadnych konkretnych kwalifikacji. Więc nie dziwi mnie, że z wydawania NIE zrobili sobie dodatkowe utrudnienie dla takich osób trafiających tu właśnie „na dziko”.

   Co jest więc odpowiednim i najczęstszym powodem starania się o NIE (bez rezydencji) -> potrzeba założenia hiszpańskiego konta bankowego, zakup nieruchomości na terenie tego kraju, współpraca zagraniczna z firmą hiszpańską albo jakieś powinowactwo rodzinne z mieszkańcami Hiszpanii.

   Osobiście idąc wyrobić NIE bez rezydencji nie wypełniłam pola Motivos. Na miejscu (po angielsku!), wytłumaczyłam urzędnikowi, że mieszkam z partnerem w Hiszpanii i potrzebuje konta bankowego. Urzędnik sam uzupełnił mój wniosek po hiszpańsku czymś w stylu „powody bankowe”.

 6. Hej, dzięki za dokładne opisanie tematu! Ja mam tylko pytanie czy orientujesz się, odnośnie residencii, czy mogę przedstawić jako dowód zarabiania moją polską umowę o pracę, przetłumaczoną przysięgle w Polsce? W Algeciras, gdzie będę to załatwiać, poinformowano mnie, że powinnam im pokazać takie kwity, żeby udowodnić, że mam ok 600-700 eur miesięcznie na przeżycie (w Andaluzji bieda, dużo przybyszów z południa, więc od przyjezdnych też mają niższe wymagania finansowe) 😉

  1. Hey, myślę, że jak najbardziej możesz spróbować – podobnie jak robią to ludzie pobierający emeryturę nie w Hiszpanii. Grunt to trafić na ogarniającego za biurkiem urzędnika i udowodnić hiszpańskiemu urzędowi, że stać Cię na samodzielne utrzymanie w Hiszpanii. No i jeśli pracujesz w to też koniecznie EKUZ wyrobiony możliwie najkrócej przed staraniem się o rezydencję. Chyba, że chcesz wykupić prywatną opiekę w Hiszpanii. 🙂
   Pozdrawiam!

 7. hej mam pytanie, otrzymalem „biale NIE” 3 miesiace temu i teraz otrzymalem prace i chcialbym ubiegac sie o „zieloe NIE”, stale. Czy znowu mam wybrac Certificado UE przy umawianiu sie na necie . Plus w miedzyczasie zmienilem adres zamieszkania , i mam go na „bialym NIE ” oraz w SSN czy to bedzie problem ( na kontrakcie nie ma adresu) . Oraz kontrakt mam w formie elektronicznej , czy to tez moze byc problem ? z gory dziekuje z odpowiedz . pozdrawiam

  1. Cześć Dawid,
   i tak czeka Cie ponowne składanie wniosku, ale tym razem Ex-18 o certyfikat rejestracji jako rezydent (w tej chwili masz tylko numer NIE nadany), ale na tym wniosku wpisujesz
   już posiadany numer NIE (bo ten się nie zmienia).
   Nie jestem pewna jak to wygląda z wersją elektroniczną kontraktu. Słyszałam, że zwracają uwagę na pieczęć firmy, ale w takim wypadku nie zaszkodzi wydrukować potwierdzenie z banku otrzymanych przelewów/wypłat z firmy dla której pracujesz. To na pewno potwierdzi, Twoją sytuację. 🙂
   Na wniosku Ex-18 masz miejsce na wpisanie aktualnego adresu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ze zmianą adresu nie będzie problemów, to warto się na aktualny adres wcześniej zameldować.
   Pozdrawiam i powodzenia! Jak pracujesz, to powinna być formalność, ale warto być przygotowanym na dziwne pomysły zza biurka. 😉

 8. Witam, moja mama chce wybrać się do Hiszpanii do pracy. Praca jest załatwiona, ale potrzebny jest numer NIE a pracodawca nie załatwia takich spraw. Chcemy się wybrać do Warszawy do Ambasady Hiszpańskiej złożyć wniosek o numer NIE. Czy jest wgl taka możliwość ??? Jak to wygląda ???

  1. Cześć Tomek, jeżeli Mama ma ustaloną/umówioną pracę, to Ambasada Królestwa Hiszpańskiego może stwierdzić, że numer NIE będzie musiała wyrobić już w będąc w Hiszpanii. Umowę z pracodawcą może podpisać na paszport (tak samo numer SS potrzebny do podpisania umowy może wyrobić na paszport). Z podpisaną umową o pracę Mama będzie się w Hiszpanii starała od razu o numer NIE z rezydencją (zielony).

 9. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zdjęć do numeru nie, są potrzebne czy nie. Słyszałam, że muszą być 2 na białym tle. Informacje są sprzeczne, wiec będę wdzięczna za pomoc. Anna

  1. Cześć Anno, w jednym z komentarzy Ela wspomniała, że w autonomii Walencji wymagali od niej zdjęcia. W żadnej innej sytuacji nie słyszałam, że zdjęcie jest potrzebne do wyrobienia numeru NIE. W oficjalnych wymaganych dokumentach również wymóg zdjęć nie istnieje.

 10. Witam, chciałabym się dowiedzieć jak to będzie, gdy znajdę pracę ( umowa na czas nieokreślony), wcześniej przed rozpoczęciem znajdę mieszkanie oraz podpiszę umowę najmu, posiadam tylko dowód osobisty, w którym momencie muszę wyrobić numer NIE ? Prawdopodobnie do podpisania umowy z pracodawcą będę potrzebować tego numeru. Dzięki z góry za pomoc

  1. Wszystko zależy od regionu i pracodawcy. Ogólnie lepiej funkcjonować na paszporcie, na jego podstawie możesz wyrobić numer SS, który wraz z paszportem wystarczy do podpisania umowy z pracodawcą.
   Po podpisaniu umowy składasz dopiero o NIE i to już z rezydencją od razu.

   Jeśli nie masz ustalonych jeszcze szczegółów z żadnym pracodawcą, to prawdopodobnie będzie wymagać numeru NIE, wtedy czeka Cie załatwianie najpierw NIE bez rezydencji. (Tak wiem, hiszpańska logika.)

   Istnieje możliwość, że pracodawca (i urząd) pójdą Ci na rękę i zamiast paszportu uwzględnią dowód osobisty. Z doświadczenia jednak przygotowałabym się na trudności w tym zakresie i kategoryczną odmowę. Takie sytuacje dotyczą głównie ludzi w wąskich specjalizacjach zawodowych – w przypadku których pracodawcom ciężko obsadzić stanowisko.

   Powodzenia!

  1. Cześć Olek, z tego co mi wiadomo ambasada nadaje NIE tylko w „wyjątkowych” sytuacjach. W innym wypadku odsyłają Cie do wyrobienia tego w Hiszpanii.
   Ale raczej nie odmówią nadania osobą, które prowadzą biznesy międzynarodowe z Hiszpanią albo kupują na terenie Hiszpanii nieruchomość przez agencję, choć w tym drugim przypadku często załatwia to za kupującego agencja w Hiszpanii na mocy pełnomocnictwa.

 11. Witam, czy przy zmianie miejsca zamieszkania (inny comunidad) muszę wymienić zielone NIE? Przemeldowałam się i pracuje od kilku miesięcy z NIE ze starym adresem i nikt się do tej pory nie skarżył, ale czy jest obowiązek wymiany dokumentu?

  1. Myślę (ale tylko myślę!), że jeśli pilnujesz, aby Hiszpania miała w swoich systemach (INSS itp.) aktualne dane, to nie ma potrzeby żebyś wymieniała NIE.
   Po 5 latach od wyrobienia i tak wymieniasz NIE na stałe (z dopiskiem, że dokument jest pernamente), więc jest to okazja, żeby zaktualizować tam wszystkie dane.

   Ale… wszystko zależy od urzędnika za biurkiem. Możliwe, że aktualne zameldowanie wystawiane za darmo w Ayuntamiento wystarczy, gdyby ktoś potrzebował potwierdzenia zmiany adresu.

   Mimo to, warto zasięgnąć wiedzy wśród ludzi w swoim regionie, bo sam formularz Ex18 przewiduje możliwość zmiany danych personalnych i adresu.

 12. Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakaś inna możliwość udokumentowania dochodu niż kwota na koncie bankowym? Na przykład umowa na wynajem mieszkania w Warszawie lub akt notarialny na własność mieszkania. Oraz mam umowę zlecenia z polskim pracodawcą i wykonuję prace zdalnie (z Barcelony) – czy taka umowa również się liczy? Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem, jaki dokumenty muszę tłumaczyć na język hiszpański. Z poważaniem, Ines

  1. Na pewno możesz spróbować.
   Radziłabym skontaktować się z radcą prawnym w tej kwestii i na pewno wszystkie dokumenty będą musiały zostać przetłumaczone na język hiszpański, więc nie obejdzie się bez tłumacza przysięgłego.
   Przypominam, że jeśli pracujesz z Barcelony więcej niż 183 dni w roku, to podatek dochodowy od osoby fizycznej powinnaś rozliczać w Hiszpanii.

 13. Witam Serdecznie, mam pytanie odnośnie kosztów zwiazanaych z nadaniem numeru NIE w przypadku skladania wniosku dla rodziny 4 osobowej. W tym 2 dorosłych oraz 2 dzieci w wieku 5 i 7 lat zaznaczajac ze uczeszczaja do Hipszańskiej szkoły. Jaki koszt ponoszę 9,64 x 4 na jednym wniosku czy kazdy wnioske osobno i czy takze oplata dotyczy dzieci? Dziekuję.

  1. Nic mi nie wiadomo, aby były jakieś zniżki na dzieci. 9,64 dotyczy samego NIE, jeśli mówimy o „rezydencji z NIE” to koszt wynosi 12 euro za wniosek. Domyślam się, że jeśli dzieci chodzą do szkoły w Hiszpanii, to sam numer NIE nie wystarczy. Chociażby ze względu na możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia.

   Na wniosku nie ma miejsce na wpisanie danych dzieci, dlatego trzeba wypełnić 4 wnioski. Polecam się zaopatrzyć (na wszelki wypadek) w wystarczającą liczbę kopii dokumentów, ponieważ w zależności na kogo traficie mogą być wymagane dla każdego wniosku osobno.

   Mam nadzieję, że rodziny obsługują w ramach jednego spotkania, bo w moim wypadku nie mogliśmy na jednym umówionym spotkaniu złożyć dwóch wniosków, ale my z partnerem nie mamy ślubu. Musieliśmy umawiać nową wizytę. 🙂

 14. Witam!
  Jako ciekawostkę podam, że np. w Gironie nie trzeba ani umawiać się na spotkanie (Cita Previa), ani czekać na wydanie karty. Dostałem zielone NIE od ręki w 30 minut, licząc razem z płaceniem opłaty w banku. W kolejce do policjanta dla obywateli UE nie było nikogo. Miałem umowę o pracę na uczelni i umowę najmu mieszkania.
  Pozdrawiam

  1. Cześć Patryk!
   Dziękuje za dobre informację z Katalonii. 🙂
   Wiele osób, szczególnie z Katalonii i Walencji, zgłasza mi trudności już z samym umówieniem Cita Previa na tych terenach.
   Obawiam się, że Girona w niedalekiej przyszłości może odczuć przez to wzrost składanych wniosków. 😉

 15. Witam, mieszkam na Teneryfie, jestem rezydentem, autonomo. Mam pytanie ponieważ przylatuje do mnie mój pełnoletni syn i umówiłam mu Cita previa w pierwszym dniu po przyjeździe celem wyrobienia NIE z rezydenturą /będzie miał prekontrakt z warsztatu w którym będzie pracował. Czy może ograniczyć się do złożenia od razu wniosku o zielone NIE czy musi to być poprzedzone białym? Do NIE wystarczy podać adres zamieszkania, a jak to się ma przy Nie z rezydencją? Szukałam informacji w internecie i widzę, że nie uda mi się go zameldować samej na podstawie kopi paszportu. Czy istnieje wymóg prawny by mieć meldunek by ubiegać się o status Rezydenta? Może np. mój kontrakt na wynajem wystarczy? Wizytę umówiłam na 10 rano i nie ma szans bym zdążyła załatwić i meldunek i białe NIE w dwie godziny. Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za wiele fajnych materiałów na blogu.

  1. Cześć Margarita!
   Wszystko zależy od zasad na Teneryfie i od urzędnika, którego spotkasz. Moim zadaniem prekontrakt powinien wystarczyć do NIE z rezydencją (jeśli jest potwierdzone miejsce pracy w Hiszpanii, to białe NIE jest bezsensowym dodatkowym etapem), ale to nie ja siedzę za biurkiem w urzędzie.
   Nie wiem jak wygląda spraw z meldunkiem na Teneryfie. W Madrycie meldunek nie jest wymagany do rezydencji wnioskowanej z kontraktem. Może warto przejść się do Ayuntamiento i dopytać też czy Ty jako główny wynajmujący nie masz prawa sama zameldować syna za zgodą właściciela lokalu mieszkalnego. Może da się to zrobić mimo pełnoletności potomka. 🙂
   I luźny pomysł, jeśli nic innego nie wymyślisz: Możesz umówić cite w Ayuntamiento dla syna np. na kolejny dzień po NIE i jeśli padnie pytanie o zameldowanie przy NIE, wyłożyć na stół wydruk potwierdzenia city + bilet lotniczy z dnia wcześniejszego + Twoja umowę najmu + dokument potwierdzający powiązania rodzinne (najlepiej wielojęzyczny akt urodzenia). Czyli tzw. zawalić ich papierami. 🙂
   Powodzenia!

   1. Spróbuje uzyskać informacje w Ayuntamiento. Tej city nie da się umówić na nastepny dzień niestety /jest miesięczna kolejka przez internet/ ale będę działać i obiecuję podzielić się doświadczeniami!
    Bardzo się cieszę, że znalazłam Waszą stronę i tyle cennych informacji:)
    serdecznie pozdrawiam!!!

 16. Witam, potrzebuje wyrobić numer N.I.E. Jestem jeszcze w Polsce, ale niedługo bede jechała na Majorkę. Będę tam zakładała własną działalność. Znajomi zaproponowali żeby im wysłać dokumenty i ich księgowy załatwi to za nas, bo rzekoma teraz na N.I.E czeka się 2 miesiące. Pytanie czy jest to możliwe, żeby w czyimś imieniu załatwiać takie rzeczy?

  1. Cześć Ewa,
   tak, istnieje możliwość 'zlecenia’ wyrobienia wszystkich dokumentów do założenia firmy księgowemu. W niektórych autonomiach chyba pozwala to nawet na jakiś ulgi podatkowe w pierwszych latach działalności (nie znam szczegółów).
   Niemniej jednak czuje się w obowiązku, poinformować Cię, ze nie znam Twoich znajomych i nie mogę dać Ci pewności, że nie jest to swego rodzaju wyłudzenie danych osobowych.

   Powodzenia w biznesie. 🙂

   1. Na Teneryfie nie wyrobią bez osobistego stawiennictwa, w ambasadzie też jest ono obowiązkowe /znajomi kupowali nieruchomość i musieli jechać do Warszawy! p.s. NIE białe u nas wydają tego samego dnia. Wypełnione dokumenty plus zrobiona opłata i jest. Tylko na NIE z rezydencją – zielone jest umawiana wizyta

   2. Margarita, dzięki za informację z wysp. Udało się rozwiązać sprawę z synem, czy wszystko jeszcze w toku? 🙂

    Co do Ewy, warto telefonicznie zapytać w urzędach na Majorce, ponieważ wniosek o NIE w celu otwarcia autónomo (od razu zielone) będzie prawdopodobnie zupełnie inaczej odbierany od wniosków ze względu na chęć pracy u kogoś czy zakup nieruchomości. I w tej konkretnie sytuacji to właśnie księgowy będzie miał uprawnienia do załatwienia sprawy.
    Swoją drogą Gestoria oferują czasami, że odpłatnie załatwią wszelkie formalności związane z otwarciem Twojej firmy i w ramach tej płatności ma się np. 1-2 pierwsze miesiące księgowości za darmo albo w atrakcyjniejszej cenie.

    Ambasada w Warszawie wydaje aktualnie numer NIE już tylko nielicznych przypadkach np. z okazji zakupu nieruchomości. Jeśli NIE jest potrzebne przed jakkolwiek zaplanowanym wjazdem do Hiszpanii (praca / edukacja / rodzina) odsyłają do urzędów na terenie Hiszpanii.

 17. Witam, wszystkie dokumenty przygotowane i idę z całą toną jak polecasz próbując załatwić wszystko na pierwszej cita previa. Jak pisałam dam znać:)

 18. Witajcie, zgodnie z umową piszę jak było: na umówione w internecie spotkanie Cita Previa dla syna i jego narzeczonej którzy nie posiadali NIE białego zabraliśmy:dokument potwierdzający zameldowanie z Ayuntamiento /opłata 3 euro/- zameldowałam ich rano:) kopię tego dokumenty, oryginał paszportu i jego kopię, wypełniony i opłacony w Caixa Bank druk Modelo 790 z dokonaną wpłatę po 12 euro za osobę – ten sam co do NIE białego tylko inna kwota, wypełniony druk EX-18 /pierwsza strona/ oraz Prekontrakt na pracę. Spotkanie trwało 15 minut i oboje dostali ZIELONE NIE czyli z Rezydencją. Czyli da się:) Pozdrawiam

 19. Witam, mam NIE z zielona rezydencja z Teneryfy ale bym chcial pomieszkac troche na Majorce. Jaka jest procedura zmiany danych na „zielonej karcie”

  1. Cześć Tomasz! Rezydencja jest ważna na całą Hiszpanię, jeśli chcesz faktycznie tylko sobie pomieszkać w innej części kraju. W razie potrzeby potwierdzenia miejsca zamieszkania zawsze możesz się zameldować na miejscu i pobierać druk z Ayuntamiento potwierdzający zameldowanie.
   Jeśli jednak zmieniasz całkowicie przenieść swój ośrodek interesów życiowych, to procedura wygląda tak samo, różnica polega na tym, że umówiona cita i ten sam formularz odnoszą się do zmiany danych, a nie nadania rezydencji.
   Nie wiem jak długo masz rezydencję, ale jeśli to Twoja pierwsza „zielona karta”, to po 5 latach i tak powinieneś ją zmienić na „bezterminową”. Osobiście wstrzymałabym się ze zmianą danych jeśli zbliżają Ci się te 5 lat.
   Pozdrawiam!

 20. Bardzo dziekuje za fachowa odpowiedz,faktycznie minelo juz 5 lat wiec chyba bedzie lepiej jak sie zamelduje na Majorce i wystapie o zmiane karty na bezterminowa i zmiane danych meldunkowych.Czy procedura jest podobna jak w przypadku ubiegania sie o „pierwsza zielona karte” ? Zdalnie raczej chyba tego sie nie da zalatwic ? trzeba poczekac az pozwola na wjazd…. Pozdrawiam

  1. Nie mam wiedzy jak sprawy nadawania / przedłużania rezydencji mają się w obecnej sytuacji na Majorce. 🙂 Zakładam, że jeśli uda Ci się umówić cite, to można to załatwić już teraz, jeśli nie to trzeba będzie przeczekać.
   Szczegóły dot. procedury są na stronie Policia Nacional, choć mam wrażenie, że pomyliły im się tam wnioski i powinieneś zamiast wspomnianego na stronie Ex-16 wypełnić ten sam co za pierwszym razem – Ex-18 – w części 4 jest możliwość oznaczenia powodu przedłużenia rezydencji po 5 latach jak i zaznaczenia, że dane adresowe się zmieniły. Na pewno warto mieć ze sobą, przynajmniej na wszelki wypadek dowody, że sam się utrzymujesz / jesteś ubezpieczony / mieszkałeś w Hiszpanii faktycznie te 5 lat.

   Pozdrawiam i życzę Powodzenia na nowej wyspie! 😉

  2. witam
   ostatnio wyrabiałam zielona kartę permamente. podobne procedury tylko wniosek ex18, wyższa opłata, meldunek + informacje o zatrudnieniu lub wpisaniu na listę bezrobotnych w Hiszpanii. pozdrawiam

 21. czesc! czy ktos wie, czy dalej trzeba przedluzac rezydencje lo 5 latach od zamieszkania w ES? na zielonym NIE nie ma dany waznosci, a w ustawach, zaznaczonych na rewersie, tez nie ma nic wspomniane o 5 latach waznosci- a jedynie, ze “dokument ten daje waznosc pobytu dluzsza niz 3 miesiace”. dlatego targaja mna watpliwosci.

  1. Cześć kami!
   Tak, nadal powinno się wymienić pierwszą rezydencję po 5 latach. W tej chwili może nie masz z tym problemu, ale kiedy będziesz potrzebowała załatwić coś urzędowo, to mogą się przyczepić, że nie jest wymieniona.
   Procedura jest taka sama jak za pierwszym razem, tylko we wniosku zaznaczasz, że chodzi o wymianę na stałą rezydencję (na niej napisane będzie „permanente”), a nie rejestracje rezydenta.
   Pozdrawiam.

 22. Cześć.
  Czy ktoś próbował wyrobić rejestrację cudzoziemca + NIE przedstawiając wyciąg z polskiego konta bankowego?
  Czy jako potwierdzenie posiadania ubezpiecznia wystarczy EKUZ?
  Jak dokładnie to musi wyglądać od strony prawnej? Na pewno nie wystarczy wydruk banku?

  1. Cześć Karol, słuszne pytania.
   Słyszałam o przedstawieniu polskiego konta bankowego, ale nie w postaci wyciągu, a potwierdzenia salda konta/zaświadczenia potwierdzające saldo na rachunku(pierwsze darmowe, drugie płatne ok. 40-60zł) wraz z tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu.
   Co do EKUZ, to różnie do tego podchodzą. Zwykle wystarcza w wypadku studentów, niekoniecznie w innych przypadkach.

  1. Cześć Monika,
   tak, procedura jest ta sama niezależnie od wieku. Różnica tylko taka, że dzieci nie muszą przedstawiać dodatkowych dokumentów. Jeśli rodzice otrzymali już rezydencję, to dzieci dostają ją na tej samej zasadzie jako członkowie rodziny. Dzieci do któregoś wieku nie muszą być też obecne w urzędzie podczas procedur.
   Bez numeru NIE mogą być utrudnienia w zapisaniu do służby zdrowia, szkoły, a nawet na zajęcia dodatkowe.
   Poza tym posiadając dzieci powinno się wyrobić Libro de familia, która też jest wymagana w wielu sytuacjach.

 23. Planuję w pierwszej połowie 2021 r..:
  1) Kupić nieruchomość na Teneryfie, będąc jeszcze w Polsce (już ją oglądałem i wiem co kupuję bez dalszego zastanowienia, dokonując przelewu z polskiego banku na konto w hiszpańskim banku).
  2) Spakować 'manatki” do własnego samochodu i drogą lądową, a potem przeprawą promową dotrzeć z Kadyksu do Santa Cruz de Tenerife, płacąc za bilet tyle co płacą rezydenci. Jesteśmy wraz z Żoną emerytami, posiadającymi stałe dochody (emerytury ~1 000 euro) i więcej niż 10 000 euro na WSPÓLNYM koncie.
  3) Posiadamy polskie obywatelstwo i bezterminowe EKUZ’y.
  4) Posiadamy konta w polskich bankach i chcemy uniknąć zakładania kont w hiszpańskich bankach (chyba, że będzie to konieczne).
  W związku z taką przeprowadzką, chciałbym będąc jeszcze w Polsce uzyskać N.I.E. i status rezydenta, czyli PRZED przeprowadzką, m.in. po to aby dokonać transakcji kupna-sprzedaży na Teneryfie i aby mając status rezydentów służyło nam prawo do niższych cen biletów na prom.

  Co w takim stanie faktycznym jest potrzebne?
  Czy w hiszpańskiej ambasadzie w Warszawie uzyskam wraz z Żoną N.I.E. wraz ze statusem rezydenta (Ex-18)?
  Co muszę zrobić w Polsce w związku z taką transakcją i przeprowadzką?
  Co muszę zrobić na Teneryfie po takiej przeprowadzce?
  Czego jeszcze warto dopilnować przed i po przeprowadce?

  2

  1. Cześć Makarios,
   zakup nieruchomości 'zdalny’ umożliwia Wam wyrobienie numeru NIE w hiszpańskiej ambasadzie w Warszawie (tego jestem pewna) i o szczegóły wyrobienia w Waszym przypadku wysyłam od razu do tej placówki.
   Nie jestem pewna, ale prawdopodobnie o rezydencję będziecie mogli starać się dopiero na miejscu – już na podstawie umowy zakupu nieruchomości. Ambasada prawdopodobnie wyrobi Wam sam numer NIE, abyście mogli załatwić wszelkie formalności związane z transakcją, które bez tego numeru są niemożliwe.
   W związku z powyższym nie jestem też pewna ceny promu.

   Pytanie też czy, przeprowadzacie się na stałe czy tylko czasowo. Nie orientuję się jak wygląda prawo w Unii Europejskiej odnośnie emerytur, ale teoretycznie spędzając 183 i więcej dni w Hiszpanii stajecie się rezydentami podatkowymi i to tutaj powinniście się rozliczać. Możliwe, że istnieje też mechanizm, że polska emerytura będzie Wam przekazywana poprzez urzędy Hiszpańskie.

   Jedyne co mogę poradzić to:
   1. Pobrać potwierdzenia z banku o wysokości salda – po angielsku, a najlepiej po hiszpańsku lub z hiszpańskim tłumaczeniem przysięgłym.
   2. Na podstawie statusu rezydenta w Hiszpanii (zielona karta) wyrobić kartę SIP, ponieważ polski EKUZ nie zapewnia pełnej pomocy medycznej za granicą, tylko niezbędną i nieplanowaną, czyli np. w razie wypadku.
   3. Pozostałe pytania warto zadać pośrednikowi zakupu nieruchomości, który zapewne jest na czasie jeśli chodzi o wszelkie zmiany związane z przeprowadzką na Teneryfę. Obawiam się, że ja mogę tylko dołożyć więcej pytań niż rozwiązań.

   Trzymam kciuki za łatwy przebieg transakcji i przeprowadzki.

 24. Witam,
  Mam pytanie: czy na chwilę obecną można dokonać zakupu apartamentu w Hiszpanii bez numeru N.I.E ( będzie on wydany za kilka tygodni ) ?
  Kolejka w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie to ( na chwilę obecną ) koniec kwietnia wizyta plus okres oczekiwania na nadanie ok. 1 – 2 miesiące. Taką informację otrzymałem telefonicznie w Ambasadzie. Natomiast prawdopodobnie w Hiszpanii również wydłużył się okres oczekiwania do kilku tygodni ze względu na COVID.
  W związku z tym są problemy z dotrzymaniem dat w kontraktach.
  Czy istnieje możliwość podpisania ważnego prawnie aktu notarialnego bez posiadania numeru N.I.E.. Jest on w trakcie oczekiwania na nadanie
  Będę wdzięczny za podpowiedź
  pozdrawiam

  1. Cześć Robert,
   szczerze powiem nie wiem czy jest taka możliwość, ALE… nawet jeśli zakup bez numeru NIE wydaje mi się nie możliwy, bo niosło by to za sobą potrzebę ponownego poniesienia kosztów chociażby notarialnych. Numer NIE jest numerem pod którym widniejesz w hiszpańskich sprawach urzędowych i pewnie była by trudność z opłaceniem podatków i załatwieniem wszystkich innych spraw urzędowych związanych z zakupem.
   Życzę powodzenia w zakupie i czas przywyknąć, że w Hiszpanii czas nieco inaczej płynie. Może wkurzać to strasznie w załatwianiu spraw formalnych, ale jeśli chodzi o inne sprawy to ja widzę same plusy. 😉

   1. Cześć Rutinario,
    chcę wyrobić zielone NIE dla siebie, dzieci i partnera (nie mamy ślubu). Mamy wyciąg z konta hiszpańskiego, mamy zameldowanie z Ayuntamiento, ale czy do wyrobienia dokumentu wystarczy karta EKUZ zamiast ubezpieczenia prywatnego oraz czy dzieci muszą mieć przetłumaczone przysięgle akty urodzenia?

   2. Cześć Aniu, teoretycznie wystarczy, a akty urodzenia powinny wystarczyć w wersji wielojęzycznej (w Polsce takie też wydają i jest to tańsze od tłumaczenia przysięgłego). Najlepiej przedzwonić do urzędu w którym będziecie składać wniosek i zapytać o szczegóły.
    EKUZ zapewnia pomoc tylko w wypadkach nagłych i o ile u osoby pracujących w Hiszpanii (płacących składki) i na tej podstawie starające się o rezydencję, a także studentów, którzy przez cały okres edukacji są ubezpieczeni – to działa. O tyle u osób, które przenoszą się tutaj na „stałe” (spędzą więcej niż 183 dni) może to być niewystarczające. Na EKUZ nie umówisz spotkania z lekarzem specjalistom o ile nie będzie Ci on ratował życia. To tylko moje przemyślenia. Warto pytać w urzędzie, czy w waszym wypadku EKUZ wystarczy.
    Powodzenia.

 25. Cześć!
  Do wyrobienia NIE permanente (po 5 latach) jaką tase trzea opłacić? Tasa 790/ 012 nie ma wylistowanej tej opcji (tylko nadanie numeru NIE). Wiecie jaka opłata?

  1. Cześć Ania,
   zarówno formularz jak i opłata jest taka sama jak za pierwszym razem, tylko należy w formularzu zaznaczyć odpowiednie rubryczki.

 26. Czy po zakupie apartamentu w Hiszpanii – Kanary ( z bialym numerem NIE) i wiedzac, ze napewno nie bede tutaj dluzej niz 3 miesiace za jednym razem ma sens robic sobie zielone NIE? Co ono daje oprocz pozwolenia na dluzszy pobyt niz 3 miesiace za jednym razem w Hiszpanii i znizek na podroze miedzy kontynentem hiszpanskim i wyspami?

  1. Hey Inga,
   myśle, że warto. W niektórych autonomiach pozwala wyrobić od ręki kartę zdrowia, założyć konto bankowe w każdym hiszpańskim banku, nalicza Ci się czas rezydenci i ogólnie upraszcza załatiwanie spraw w urzędach.
   Biała kartka ma ważność 3 miesiące od wystawienia, numer NIE oczywiście sie nie zmieni, ale papier przestaje być ważny dla Urzędów. W większości miejsc ta kartka będzie wystarczająca, niezależnie jak stara będzie, ale przy załatwianiu spraw ściśle urzędowych możesz potrzebować wystawienia kolejnej… Biurokracja i strata czasu.

 27. Zamierzamy z mężem na 1-2 lata przenieść się do Hiszpanii i wynająć dom, ale jak mam wyrobić NIE skoro nie jadę tam do pracy, nie prowadzę też zarejestrowanej działalności gospodarczej , mamy oszczędności i z nich będziemy się na początku utrzymywać, jak mam wyrobić NIE w takim przypadku?

  1. Na przykład na potrzeby otwarcia konta w Hiszpańskim banku. Możecie się też zainteresować Visami dla Cyfrowych Nomadów – np. władze madryckie zapowiedziały wprowadzenie takiego rozwiązania – nie wiem na jakiej zasadzie to działą, ale chyba w Waszym wypadku by się sprawdziło.

  1. Do bialeho Nie tylko dowod, druk ex 15 i modelo790 oplata 9,4 euro.
   Adtes musisz podac pobytu.
   Wyrabialam znajomym 3 w zeszlym tygodniu. Do rezydencji sporo dokumentow ale do białego nic wiecej

 28. Mam pytanie, niestety nie znalazłam nigdzie odpowiedzi. Zmieniłam nazwisko po ślubie i chciałabym zaktualizować dane na moim nr NIE. Co i jak muszę zrobić?

  1. Mogę się tylko domyślać, ale wydaje mi się, że procedurę trzeba powtórzyć – z tą różnicą, że na wniosku zaznaczasz opcję „zmiana danych” (tak, jest taka na tych samych wnioskach z którymi szło się ubiegać o numer NIE i/lub rezydencję) i na pewno trzeba tę zmianę podeprzeć dokumentem potwierdzającym. Zakładam, że akt małżeństwa (wielojęzyczny) i nowy dowód tożsamości powinien wystarczyć.
   Powodzenia.

  1. Numer NIE jest jak PESEL, jeden dla jednego człowieka. Sam numer się nie zmienia. Ważność zależy od tego czy masz tylko NIE (wydruk na białej kartce), które do spraw urzędowych ważne jest 3 miesiące od daty wydania, czy masz rezydencję (zielona), pierwszą wydaną po 5 latach należałoby wymienić na drugą, zwykle już stałą.

 29. NIE z wydruku na białej kartce jest ważne 3 miesiące – czy dobrze rozumiem że numer NIE jest stały na zawsze, a ważność utrzymuje tylko sama kartka, czyli od daty jej wydania? Po wygaśnięciu jej ważności (po 3ch miesiącach) można prosić o nowy wydruk aby móc załatwiać sprawy urzędowe?

  1. Dokładnie tak.
   Dodam tylko jeszcze dwie informację.
   Staranie się o nową białą kartkę z numerem to ten sam proces i opłata z tym, że na wniosku wpisuje się już swój numer NIE i zaznacza opcję o wydanie certyfikatu dla nierezydenta (w odróżnieniu od pierwszego razu kiedy zaznacza się opcję nadanie numeru NIE).
   I druga sprawa… to, że kartka, która straciła ważność urzędową nadal jest ważna w innych sytuacjach dla potwierdzenia, że posiadasz nadany numer NIE np. przy podpisywaniu umowy o pracę / wynajmu, zapisywaniu się do prywatnej kliniki czy zakupach online, bo tam też czasem wymagają podania tego numeru.

   1. Czy adres zamieszkania we wniosku musi być hiszpański?
    Skoro numer NIE jest permanentny, to w jakim celu odnawia się to zaświadczenie i czy są wtedy jakieś dodatkowe wymagania? Pytam aktualnie jako sporadyczny bywalec.
    Pozdrowienia

   2. Odnawia się w celu potwierdzenia posiadania numeru NIE przed urzędem, który może wymagać przedłożenia aktualnego papieru w różnych sprawach, lub kiedy Ci się ów papier zgubi, zabrudzi czy zaginie wraz z innymi skradzionymi dokumentami. Przyznaj, że w takim wypadku dobrze, że w ogóle jest możliwość odnowienia. 😉
    Nie mam pewności czy adres w wypadku nadania samego numeru NIE musi być hiszpański, ale prawdopodobnie tak, ponieważ formularz EX-15 nie przewiduje miejsca na zapisanie innego kraju przy adresie.

  2. Czy adres np. z AirBnb będzie poprawny? Myślałem, że skoro ten numer się przydaje np. przy kupowaniu biletów, czy zakładaniu konta w banku, albo że można go uzyskać w ambasadzie – adres hiszpański nie będzie wymagany.
   Ogólnie chciałem wyrobić numer dla siebie i Żony, by za np. 2 lata jeśli zechcemy się przeprowadzić/kupić mieszkanie, nie stać po niego w kolejce, tylko już np. mieć konto w banku, umowę na telefon czy załatwiać inne formalności, ale widzę że to nie takie proste…

   1. Prostę i nie proste 🙂
    W wypadku numeru NIE urzędnik będzie mógł poprosić o jakiś dowód, że mieszkacie pod tym adresem – najlepiej urzędowy dokument zameldowania. Będzie to Was oficjalny adres w Hiszpanii na który urząd będzie wysyłał dokumenty i macie obowiązek móc odebrać pocztę pod tym adresem.

    Sama miałam taką sytuację, że wyrabiając numer SS podałam adres AirBnb, kiedy jeszcze byłam w trakcie szukania stałego miejsca zamieszakania. Tylko, że zmiana adresu w INSS nic nie kosztuje i jest „od ręki” online do załatwienia, a w wypadku rezydencji należałoby powtórzyć cały proces wraz z opłatą.
    Polecam zaczekać na zakupy nieruchomości, wtedy będzie odpowiedni powód, a może nawet załatwi za was formalności pośrednik.

    Pozdrawiam.

 30. Witam.
  Jestem emerytem i wraz z żoną chciałbym wyjechać na stałe do Hiszpani. Zamierzam kupić tam mieszkanie i cieszyć się hiszpańskim słońcem. Pracować nie zamierzamy. Od czego zacząć, jak wnioskować o rezydenturę (myślę, że od tego należy zacząć – jeżeli jestem w błędzie proszę o wyjaśnienie sprawy) I jeszcze jedno pytanie – jak wygląda sprawa związana z podatkami? zaznaczyłem, że nie będziemy pracować tylko zyć z oszczędności. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Dzień dobry, jeśli zaczniecie od kupna nieruchomości to przez cały proces załatwiania dokumentów poprowadzi Was agencja. Mając zamiar kupić dom, numer NIE możecie otrzymać w ambasadzie hiszpańskiej. Upewnijcie się czy nie będą wymagać dodatkowego zapewnienia, że naprawdę chcecie zakupić nieruchomość – np. podpisanie umowy przedwstępnej lub umowy z agencją nieruchomości. Stając się właścicielami nieruchomości na terenie Hiszpanii macie prawo do rezydencji bez dodatkowych formalności.
   Nie jestem pewna jak wygląda sytuacja ze statusem emeryta w Hiszpanii. Jeśli przysługuje Wam emerytura w jednym z krajów UE lub innego państwa, które ma podpisane odpowiednie umowy z Hiszpanią to wszystkie procesy są uproszczone. Zapewne przyda się zawczasu wyciągnąć w Waszym kraju jakiś dokument potwierdzający status emeryta. Np. posiadając status emeryta w jednym z krajów Unii, w Hiszpanii przysługuje Wam prawo do publicznej służby zdrowia – więc warto pomyśleć o wyrobieniu karty SIP (Tarjeta Sanitaria).
   W krajach UE istnieje też możliwość swego rodzaju 'przeniesienia’ emerytury do kraju rezydencji, ale na prawdę nie wiem ani czy to się opłaca ani jak wygląda proces.
   Pozdrawiam.

 31. Dzień dobry, jak długo czeka się na numer SS. Córka ma już wyrobiony numer NIE, była w hiszpańskim ZUS, dostała potwierdzenie z rejestracja sprawy. Powiedziano jej , że mailem dostanie numer SS na następny dzień (w piątek) lub w poniedziałek. Niestety maila nie ma, a dziś już poniedziałek. Trochę się denerwujemy bo praca czeka.

  1. Dzień dobry, załatwiając osobiści otrzymuje się od razu. Może mail wpisany przez urzędnika był błędny i dokument się zawieruszył. W takiej sytuacji można też zalogować się na stronie TGSS, jeśli córka jest zarejestrowana to na pewno widnieje już w bazie i na swoim profilu można znaleźć numer. Chociażby generując swoją aktualną sytuację (Informe de situación actual del trabajador).
   Pozdrawiam.

 32. Dzien dobry,

  Dziekuje Tobie za tak wyczerpujace informacje w tym artykule. Moj przypadek jest nastepujacy: chce na dwa lata wynajac w Hiszpani mieszkanie i zyc z oszczednosci. Czy jest mozliwe otrzymanie bezplatnej opieki zdrowotnej? Dodam, ze zawieszam dzialalnosc gospodarcza w PL, poprostu chce sobie zrobic przerwe i czas ten spedzic w Hiszpani legalnie wynajmujac mieszkanie przez najblizsze dwa lata. Czy musze miec ubezpiecznie prywatne, czy jest mozliwosc uzyskania ubezpieczenia publicznego hiszpanskiego. Moim zdaniem powienienem przejsc przez proces nadania numeru NIE, nastepnie wynajac mieszkanie-zameldowanie, nastepnie uzyskac SS, nastepnie rezydenta bez pracy (pokazac stan konta i zameldowanie i chcyba ubezpieczenie prywatne. na rok) i dopiero po roku czy moge sie starac o publiczna bezplatna sluzbe zdrowia?? Czy jest to realne? Moze jest inny sposob na uzyskanie publicznej sluzby zdrowia?

  Pozdrawiam

  Darek

  1. Cześć Darek,
   w Twoim wypadku przez pierwszy rok jesteś zobowiązany do posiadania prywatnego ubezpieczenia, a w kolejnych latach możesz korzystać ze służby zdrowia publicznej, ale nie do końca za darmo. Koszt publicznej służby zdrowia dla osób nie płacących podatków i nie mogących dopisać się jako beneficjentów do kogoś (tak jak dzieci czy partner osoby upoważnionej) to koszt 60 euro miesięcznie do 65 roku życia, a 157 euro powyżej tych lat. Bez opłacenia tej składnie, jako rezydentowi przysługuje Ci darmowa pomoc w tzw. razie „W”, czyli nikt Cie nie zostawi bez pomocy gdybyś brał udział w wypadku, ale za wszystkie usługi ponad podstawowej pomocy otrzymasz rachunek.
   Osobiście polecam przedłużyć prywatne ubezpieczenie też na 2 rok pobytu, w wypadku opcji tzw. „con copago”, czyli z ew. dopłatami za specjalistów wychodzi taniej niż opcja publiczna, ale zawsze to jest zależne też od Twojej sytuacji zdrowotnej.
   Powodzenia!

 33. Bardzo dziekuje Ci za konkretna i szybka odpowiedz. Mam 49 lat, zdrowie stabilne ale w lato sa upały i troche sie tego obawiam. Mysle o opcji pracy na pol etatu po dwoch latach-chyba wowczas tez przysluguje mi publiczna sluzba zdrowia. W Polsce teraz mam jednoosobowa dzialalnosci place ZUS razem z NFZ 1800 zl…a do specjalisty ciezko sie dostac i standard sluzby zdrowia jest fatalny, emerytura bedzie smieszna…. ps. Mam porownanie bo bylem juz w szpitalach w kilku krajach ( z regoly udary sloneczne-przegrzanie organizmu). Reasumujac mysle, ze wieksze szanse przezycia choroby i powrotu do zdrowia jakby co mam w Hiszpani. Poki co zabieram sie za nauke jezyka-wykupilem hiszpanska tv (antena 3 itp). Pozdrawiam i dziekuje. Za dwa tygodnie wyjezdzam juz 3 raz w tym roku w okolice Tarragony i bede sie staral z partnerka o numer NIE (podam powod-konto bankowe). Jezeli wynajecie mieszkania na dwa lata max 55 metrow plus balkon bedzie nieoplacalne pomysle o kupieniu lokum.

 34. Dziękuję za wspaniały artykuł.
  Sam chciałbym otworzyć konto w banku (N26 lub Revoult – z hiszpańskim numerem IBAN), ale wymagane jest do tego NIE. NIE poza tym może przyda się do usług (np. telefon/komunikacja).
  Bywam w Hiszpani sporadycznie, kilka dni dwa razy w roku. Jak najlepiej uzyskać ten numer i nie mieć później problemu z np. odnowieniem zaświadczenia?
  1. Podczas wizyty umówić się (cita previa) i złożyć EX-15.
  Tylko z tego co czytałem zaświadczenie o takim numerze ma określoną ważność. W jaki sposób/czy trzeba to później odnawiać?
  2. Jak wyżej, ale złożyć wniosek o „certificado de residencia de ciudadano de la ue”. Czy to wykonalne, czy w ogóle niepotrzebne?
  Proszę o pomoc 🙂

  1. Istnieją banki, które pozwalają na otwarcie konta hiszpańskiego bez posiadania numeru NIE (konto takie ma status nierezydenta i zazwyczaj jest płatne).
   1. Numer NIE jest jak Pesel już Ci się nie zmieni. Są jednak sytuację, kiedy urząd wymaga aktualnie wydanego papieru – tak samo jak chcąc wziąć ślub zagranicą musisz mieć potwierdzenie ze swojego kraju, że nie jesteś w żadnym innym związku i to potwierdzenie nie może być starsze niż 3 miesiące. Tak samo jest z NIE w różnych stricte urzędowych sytuacjach. Odnowa białego papierka wygląda tak samo, tylko w formularzu wpisujesz już wcześniej nadany numer i zaznaczasz prośbę o wystawienie aktualnego dublikatu – można to juz zmotywować inaczej – zagubienie lub zniszczenie wcześniejszego / potrzeba do złożenia w jakimś urzędzie… i wszystko inne po co Ci ten dokument ponownie plus opłata. Nie ma z tym problemu, bo sam numer już posiadasz.
   Przy sporadycznym przebywaniu w Hiszpanii nie ma potrzeby wyrabiać certyfikatu rezydencji (zielona karta) – ma ona sens, kiedy zostajesz w Hiszpanii na stałe lub dłużej niż 3 miesiące ciągiem.

 35. Poprzedni komentarz chyba zniknął?
  Mam tylko prośbę o poradę. Co najlepiej zrobić, jeśli jest się w Hiszpani aktualnie sporadycznie, a potrzebuje nr NIE? Lokalnie umówić się cita previa z EX-15? Jak potem takie zaświadczenie bez problemu odnowić?
  Pozdrowienia

  1. Komentarze są moderowane, nic bez mojego pozwolenia się nie przemknie. Gwarantuje to też, że w wolnej chwili na każdy odpowiem. 🙂
   Mam nadzieję, że wyczerpałam temat w poprzedniej odpowiedzi, jeśli nie to pytaj śmiało lub szukaj w artykule.

 36. Witam!
  Do otrzymania NIE muszę mieć jakieś uzasadnienie, np. otwarcie konta bankowego, lub podpisanie umowy wynajmu mieszkania etc. Jak praktycznie wygląda to uzasadnienie? Muszę nabyć jakieś oświadczenie z banku, że wymagają NIE, albo mieć wstępną umowę wynajmu (o ile taka jest), lub wystarczy że wyrażę swoje uzasadnienie słownie lub na piśmie o wolnej treści? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Teoretycznie na formularzu jest po prostu miejsce na wpisanie/zaznaczenie motywu. W praktyce można postarać się o jakiś papier np. z banku hiszpańskiego, że numer NIE jest wymagany do założenia konta. Czy to będzie potrzebne? Wszystko zależy na kogo trafi się w urzędzie.

 37. Wlasnie wrocilem z Tortosy gdzie on line udalo mi sie umowic na Policji na spotkanie. (nie bylo mozliwosci w Tarragonie-mimo, ze probowalem-system odrzucal. Wiec z Tarragony udalismy sie do Tortosy. Ja chcialem zalozyc numer NIE podajac powod biznesowy-konto bankowe+ handel produkami. Pan Policjant kazal mi dostarczyc przetlumaczone przez przysieglego tlumacza: REGON, PIT, stan konta. I koniec rozmowy. Mojej partnerce kazal dostarczyc umowe na prace (lub przedumowe wazna miesiac). Niestety pracodawca nie chcial wystawic umowy bez numeru NIE i kolo sie zamyka. Drugie podejscie robie we Wrzesniu w Hiszpani lub pojade do ambasady w wawie.. Pozdrawiam

  Darek

  1. Cześć Darek,
   to chyba jasne, że jeśli chodzi o legalizację biznesu na terenie Hiszpanii, to należy udowodnić swoje legalne intencję, a wszystkie dokumenty przedstawiające urzędowi hiszpańskiemu muszą być możliwe do odczytania przez urzędnika, czyli być przysięgle przetłumaczone lub wystawione jako dokument wielojęzyczny. W takich wypadkach nikt na słowo nie będzie wierzył, bo hiszpańscy urzędnicy są bardzo wyczuleni na wszystko co może być związane z praniem pieniędzy.
   Domyślam się, że w wypadku potwierdzenia działalności nie ma oficjalnych druków wielojęzycznych, wiec nie obejdzie się bez tłumacza przysięgłego będącego uprawnionego przed hiszpańskim urzędem.
   Załączam profile dwóch:
   https://www.facebook.com/KarinaSlesinskaTlumaczka/
   https://www.facebook.com/TradJurPolaco/

   Nie bardzo też rozumiem na jakiej podstawie partnerka chciała ubiegać się o rezydencję. Jeśli nie miała podsataw, a Wy nie macie ślubu (lub oficjalnego związku partnerskiego), to Pana sytuacja nie będzie wpływać na wniosek partnerki. W sytuacji, gdy wiąże Was związek rodzinny i jedno otrzyma rezydencję, drugie będzie mogło ubiegać się o rezydencję na tej podstawie.

   Powodzenia w przygotowaniach do weześnia.
   Pozdrawiam

 38. Dzień dobry
  Rozpoczynam dwuletnie studia w Barcelonie w prywatnej uczelni. Będę wynajmował mieszkanie. Czy powinienem posiadac numer NIE ?

  1. Tak. Zgodnie z prawem jeśli zamierzasz spędzić w Hiszpanii więcej niż 3 miesiące powinieneś postarać się nie tylko o sam numer NIE, ale o rezydencję.
   Jako student, potwierdzenie twojego statusu z uczelni plus wykupione prywatne ubezpieczenie społecznego (plus wniosek i opłata) powinno wystarczyć do uzyskania dokumentu. Pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ przed wyjazdem do Hiszpanii – posiadając status studenta masz prawo korzystać z niej w całej UE. W Hiszpanii pozwoli Ci na dostęp do podstawowej opieki publicznej, ale trzeba mieć na uwadze, że w razie wypadku może czegoś nie obejmować i wtedy dostaniesz rachunek do zapłaty z góry. O zwrot całości lub części możesz ubiegać się w Polsce. W Hiszpanii EKUZ nie bardzo działa też na wizyty w zakresie stomatologii i okulistyki.

   Poza tym, sam zobaczysz w jak wielu sytuacjach ten numer ułatwia życie. Nawet odebranie paczki od kuriera, czy zamówienie czegoś ze sklepu online wymaga podania swojego numeru NIE. 😉

 39. Mam swoje mieszkanie na Teneryfie, bywam tam łącznie w ciągu roku od 2 do 4 miesięcy. Czy mogę wyrobić sobie zielone NIE i nie być rezydentem podatkowym?

  1. Tak. „Zielone” NIE jest potwierdzeniem twojej rezydencji pobytu, która jest podstawą do określenia rezydencji podatkowej, ale Twoja rezydencja podatkowa jest tam gdzie w danym roku przebywałeś min. 183 dni.
   To znaczy, że jeśli przebywasz w danym roku więcej czasu w innym kraju to tam będziesz się rozliczał niezależnie czy masz rezydencję pobytu w Hiszpanii czy nie. Małym wyjątkiem jest obowiązek złożenie zeznania podatkowego po pierwszym roku po otrzymaniu rezydencji. Jak to będzie wyglądało w Twoim konkretnie wypadku to już radzę się skontaktować z lokalnym księgowym, ale jeśli w tym pierwszym roku rezydencja podatkowa (mimo otrzymania rezydencji pobytu) będzie w innym kraju to takie zeznanie też trzeba będzie złożyć dla formalności w Hiszpanii.

 40. Dzień dobry
  Syn będąc w Hiszpanii w październiku 2022 r. złożył wniosek o NIE provisional w miejscowości Ronda. Zrozumiał, że można odebrać NIE do 15.04.2023 r. W dniu 5.03.2023 r. pojechał do Ronda i chciał odebrać NIE. Powiedziano mu, że nie ma jego NIE. Czy to oznacza, że NIE został nadany, ale z powodu nie odebrania w ciągu 3 miesięcy trzeba ponownie złożyć wniosek o odnowienie NIE(zaznaczyć na formularzu odnowienie). Czy też jest inna możliwość, że NIE nie został nadany i trzeba złożyć wniosek o nadanie NIE( w formularzu zaznaczyć nadanie). Czy syn musi złożyć wniosek w Rondzie, czy może w innej dostępnej miejscowości w systemie. Czy konieczne są: kopia paszportu, kopia wniosku, 2 zdjęcia paszportowe?
  Proszę o pilną odpowiedź – firma chce zatrudnić tylko z NIE. Dziękuję.

 41. Witam, mam pytanie dotyczące „Certificado de Registro de Ciudadando de la U.E”, dowiedziałam się, że ten certyfikat jest potrzebny. Mieszkam w Hiszpanii od pewnego czasu, chcę zostać tutaj na stałe. Otrzymałam niedawno numer NIE biały, szukam pracy i będę starała się o NIE zielone. Chciałam otworzyć elektronicznie konto w banku i niestety na koniec zostałam poproszona o certyfikat potwierdzający pobyt. Nie Wiem jak go zdobyć, na jaki druk muszę wypełnić i gdzie go zanieść. Może też okazać się, że nie będę mogła podpisać umowy o pracę bez tego dokumentu?
  Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie SS( ubezpieczenia społecznego). Jeśli rozpoczynam pierwszą pracę w Hiszpanii to sama muszę wystąpić o ten numer czy pracodawca ma obowiązek mnie zgłosić?
  Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  1. Cześć Sylwia, pierwszą umowę o pracę możesz podpisać nawet na paszport, ale jeśli masz już nadany numer NIE, to zapewne on będzie wykorzystany w umowie. Po podpisaniu umowy możesz umawiać się na wyrobienie rezydencji. Jeśli chcesz wyrobić rezydencję bez umowy to zgodnie z tym co w tekście podałam należy wykazać, że stać się na utrzymanie (zawartość konta bakowego) i wykupione ubezpieczenie zdrowotne.
   Co do konta w banku to z samym NIE bez rezydencji nie wszystkie banki otworzą Ci konto, ale są takie, które mają przygotowaną ofertę dla obcokrajowców i łatwo w nich, po otrzymaniu rezydencji, zmienić typ konta. Żeby takie konto było darmowe często jest wymóg, aby wpływała na nie minimalna suma pieniędzy. Np. w Sabadell była to kwota 600 euro, gdy zakładaliśmy nasze pierwsze konto. Konto dla obcokrajowców często jest możliwe do otwarcia tylko stacjonarnie w placówce.
   Co do numeru SS, to jeszcze 5 lat temu wchodziło się z ulicy do INSS, pobierało numerek, wypełniało wniosek i z paszportem go otrzymywało. Aktualnie najczęściej do pracodawca wnioskuje o numer dla pracownika, jeśli ten go nie posiada. Mniejsze firmy wolą jednak, żeby pracownik już ten numer posiadał.
   Pozdrawiam i Powodzenia!

 42. Dzień dobry,
  Moja sytuacja wygląda następująco, wraz z partnerem i moja córką przenieśliśmy się do Hiszpanii. Partner pracuje, ja zajmuje się domem. Mamy prywatne ubezpieczenie z firmy partnera, wraz z córką będziemy starały się o nr NIE, córka w tym roku idzie do pierwszej klasy, przy zapisach w szkole, wymagają nr NIE. Zastanawiam się w jaki podać motyw dla siebie i córki przy składaniu wniosku, będę wdzięczna za poradę.

  Pozdrawiam serdecznie

  Dodam, że partner posiada NIE, mamy zamiar zalegalizować związek tu w Hiszpanii, po otrzymaniu nr NIE

  1. Cześć, jeśli nie macie zalegalizowanego związku, a partner nie ma też praw do dziecka (bo rozumiem, że jest to twoja córka), to jedynym rozwiązaniem jest udowodnić, że stać Cie na samodzielne utrzymanie w ES na zasadzie potwierdzenia salda na koncie. Dzieci otrzymują taki sam status rezydencji jak ich legalni opiekunowie. Jeśli nie posiadacie wystarczająco środków na koncie to łatwiej będzie uzyskać NIE po legalizacji związku. Wtedy zarówno Ty jak i córka otrzymacie NIE na zasadzie najbliższej rodziny rezydenta. Jeśli mówimy o legalizacji związku to w Hiszpanii poza małżeństwem istnieje też związek partnerski – pareja de hecho, który w zależności od autonomii rejestruje się w urzędzie i/lub u notariusza.

 43. Mieszkam w Walencji, i duzo osob mi mowilo co mam zrobic ale wszystko to bylo zmieszane i nie jednoznacze. Na tej stronie dowiedzialem wszystkiego.
  Dzieki mega za pomoc.

 44. Witam, mam następujące pytanie. Od roku mam „zielone” NIE. Miesiąc temu zmieniłam adres. Co powinnam zrobić w tym przypadku? Czy muszę od nowa dostarczyć całą dokumentację czyli: zaświadczenie ze studiów, ubezpieczenie zdrowotne, kserokopię paszportu, formularz ex18 i dowód opłaty? A może wystarczy dokument z moim aktualnym adresem i formularz ex18 bez uiszczania opłaty?

  Z góry dziękuję 🙂

  1. Cześć Aleksandra,
   przy zmianie adresu na rezydencji mogą wymagać ponownie przedstawienia wszystkich dokumentów w celu weryfikacji, czy twoja sytuacja się nie zmieniła. To jednak zawsze zależy od urzędnika na którego trafisz.
   Z drugiej strony pierwszą rezydencję z NIE (zielone) powinno się wymienić na stałą rezydencję po 5 latach w Hiszpanii, a do tego czasu możesz posiłkować się tym NIE co masz plus dokumentem potwierdzającym aktualne zameldowaniem (empadronamiento). Pamiętając by zgłosić aktualny adres też w pozostałych urzędach, jeśli posiadasz np. numer ubezpieczenia społecznego SS.

   Pozdrawiam

 45. Część. Moja sytuacja jest dość nietypowa.

  Obecnie znajduje się w Barcelonie i stoję przed wyrobieniem całości dokumentów. W moim przypadku spraw jest trochę skomplikowana, ponieważ tak: w 2021 pod koniec roku przyjechałem do dziewczyny, która tutaj dostała pracę. Miałem docelowo już zostać i poszliśmy z gestorem z firmy aby załatwić zameldowanie i w domyślę mieliśmy łatwić dalej NIE. Skończyło się tylko na samym zameldowaniu, bo nie wiedziałem czy chce tutaj być. Co jakiś czas odwiedzałem ją tutaj. Ostatecznie wyszło tak, że wzięliśmy ślub (xD). Jestem tutaj od nie całych 3 miesięcy. I generalnie sprawa jest taka, że mam cały czas pracę zdalną ale dla firmy w PL. Obecnie jestem na urlopie.

  I kwestia teraz jakie NIE wyrobić, blanco czy verde? Wiem też, że problem jest jeśli chciałbym już całkowicie na stałe tutaj być i pracować dla firmy z PL, która tutaj nie ma oddziału więc kwestia podwójnego opodatkowania albo założenia autonomo i praca w formie B2B. Chyba, że istnieje inna kwestia rozliczania się jakoś, pracy dla firmy pl zdalnie mieszkając w pełni legalnie w Hiszpanii.

  Inna kwestia to taka, że dostałem z Ayuntamiento pismo, że nie ma mnie w rejestrze cudzoziemców i mam dostarczyć dokumenty, inaczej zostanie wymeldowany ale i tak bym musiał chyba meldować się ponownie ponieważ zmieniłem nazwisko na żony

  Trudny przypadek generalnie. Gdzieś się doczytałem też, że jest taka opcja jak dołączenie/połączenie rodziny dla osób, które chcą zrobić NIE. W sensie, że właśnie żona tutaj pracuje, ma już NIE, ubezpieczenie itd. a ja jako mąż doklejam się. Wiadomo, że w tym wypadku musiałbym raczej mieć prywatne ubezpieczenie i wykazać środki na koncie.

  Czy w takim wypadku:

  a. Najpierw po prostu uzyskanie numeru NIE, potem do ayuntamiento aby ponowić meldunek na nowe nazwisko i potem składanie o rezydencję.

  b. Od razu składanie o rezydencję podpinając się do żony. Chociaż teraz myślę, że i tak by mnie z kwitkiem odesłali, bo w urzędzie zameldowanie jest na stare nazwisko.

  Pozdrawiam

  1. Ja bym to zrobiła tak:
   1. Spotkała się z gestorem, który rozumie temat cyfrowych nomadów, żeby wyjaśnił Ci w jaki sposób możesz legalnie żyć w Hiszpanii z wypłatami z innego kraju Unii (z tego co się orientuje, to jest kwestia pobrania odpowiednich dokumentów i poinformowania odpowiednich urzędów w każdym z krajów).
   – Od razu obalam podwójne opodatkowanie, Polska i Hiszpania mają w tej kwestii podpisaną umowę z 1979.
   – Jest też różnica pomiędzy rezydencją, czyli tym wyrobionym zielonym NIE, a rezydencją podatkową. Wyrabiając NIE stajesz się rezydentem Hiszpanii, dzięki czemu możesz w pełni korzystać jako mieszkaniec tego kraju np. głosować w lokalnych wyborach czy ubiegać się o jakieś dofinansowania itp. urzędowe sprawy. Dla odmiany rezydencję podatkową masz gdy spędzasz w danym kraju więcej niż 183 dni w roku i nie musisz mieć wcale przy tym rezydencji mieszkańca (zielone NIE). Jeśli przez ponad pół roku żyłeś z żoną w Barcelonie w 2023, to zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem (po 183 dniach) powinieneś podatki zapłacić w Hiszpanii. I tutaj różnica jest taka, że w Hiszpanii jako nie-rezydent + rezydent podatkowy te podatki są oczywiście wyższe od tych dla rezydenta + rezydenta podatkowego (posiadacza zielonego NIE).
   Mam nadzieje, że to nieco rozjaśniło sytuację rezydencji.
   2. Ze względu na zmianę nazwiska prawdopodobnie będziesz musiał w niektórych sytuacjach posługiwać się nie tylko dokumentami, ale też aktem małżeństwa. Mam nadzieje, że wszystkie dokumenty masz już wyrobione na nowe nazwisko, to teraz czeka Cie jeszcze hiszpańska wersja tego aktu, jeśli ślub braliście w Polsce.
   Istnieją dwa wyjścia:
   – Twoja żona rejestruje małżeństwo w hiszpańskim urzędzie (pewnie będą potrzebne twój akt urodzenia wielojęzyczny itp.) i po rejestracji może zamówić akt małżeństwa hiszpański do odbioru w urzędzie albo do skrzynki pocztowej.
   – Lub możecie korzystać z aktu małżeństwa wielojęzycznego, ale przy kontaktach z urzędnikami często trzeba powoływać się na konwencje Haską, bo oni tutaj nie ogarniają, że jako Polacy nie potrzebujemy żadnych dodatkowych potwierdzeń. Btw. na polskich aktach wielojęzycznych jest też tłumaczenie na hiszpański, więc to tym bardziej.
   3. Nie ma sensu w Twojej sytuacji wyrabiać NIE białego. Jako mąż rezydenta Hiszpanii masz prawo do takiego samego statutu jak twoja partnerka, wiec od razu wyrabiaj rezydencję – zielone NIE. Polecam tylko wziąć ze sobą do urzędu żonę, wraz z jej vida laboral i aktem małżeńskim wielojęzycznym albo przetłumaczonym przysięgle. Wykaz środków i ubezpieczenie w tym wypadku nie są obowiązkowe, wystarczą potwierdzone związki rodzinne. Mało tego już teraz żona może wpisać Cie jako beneficjenta jej ubezpieczenia społecznego, ale dużo prostsze to będzie z wyrobioną rezydencją i numerem NIE.
   4. Meldunek w niektórych autonomiach jest wymagany do wyrobienia NIE, ale w wypadku tak bliskiej rodziny raczej bym z tym zaczekała do momentu otrzymania NIE, wtedy to będzie formalność.
   Dodam, że numer NIE to jest właśnie potwierdzenie wpisania do rejestru cudzoziemców, więc teoretycznie za każdym razem jak minie 90 dni to mogą Cie wymeldowywać, choć różnie się o to upominają, czasem raz w roku, czasem raz na 5 lat.

   Mam nadzieje, że rozwiałam choć część niejasności i życzę powodzenia z załatwianiu spraw w lubującej się w biurokracji Hiszpanii.
   Daj znać co postanowisz lub jakie historie Ci się po drodze przytrafiły. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *