Rascafría – jednodniowa wycieczka z Madrytu

Rascafría - miasteczko

Oglądając pogodę w telewizji, stolica Hiszpanii może wydawać się najchłodniejszym terenem tego kraju. Temperaturowa gorączka dociera tu na przełomie lipca i sierpnia osiągając ponad 40 stopni. Ten okres roku mieszkańcy chętnie spędzają nad morzem w innych miastach, bo Tutaj [w Madrycie] nie ma plaży. Ci, którzy zostają mają do dyspozycji otwarte i zamknięte baseny miejskie, fontanny w parkach (szczególnie w Parku Madrid Río) i alternatywę wyjazdu w kierunku pasma górskiego Sierra de Guadarrama nad „jeziora” np. w Rascafría.

Dojazd do Rascafría z Madrytu

Tutaj znajdziesz zasady wynajmu samochodu oraz zakupu biletów i poruszania się komunikacją.

Rascafría leży w odległości ok. 85 km od Madrytu, ale nadal w obrębie Wspólnoty Autonomicznej Madrytu, dzięki czemu najtaniej dostaniemy się tam podmiejskim autobusem numer 194. Autobus startuje z Plaza De Castilla i kosztuje 5,10 € w 1 stronę. Niestety jeździ tylko 2-3 razy dziennie!

Rada Rutinario!!! Chcąc zaoszczędzić przy większej ilości osób lub częstszych wizytach warto pomyśleć o zakupie 10 przejazdów między strefami A a C2 za dokładnie 37,40 € (szybka kalkulacja = 3,74 € i oszczędność 1,36 € za przejazd).

Droga z Madrytu zajmuje niecałe 1,5 godziny niezależnie od środka transportu. Wybierając się samochodem uwzględnijmy koszt parkingu na miejscu, czy to w miasteczku przy ulicy, czy przy samym basenie (ok. 7 €).

Atrakcje Rascafría i otoczenia

Miasteczko jest malutkie. Mieszka tu zaledwie 2 tysiące osób. Budynki to charakterystyczna architektura dla miejscowości w paśmie górskim Guadarrama.

Na niewielkim ryneczku i jego okolicach znajdziemy kilka restauracji, barów, cukierni i sklepów. Zatrzymanie się na noc w tej uroczej miejscowości to koszt od 45 € na osobę poza sezonem (w sezonie od 80-120 €).

https://youtu.be/zWbUf7pwQ3M

Naturalny basen

Największą atrakcją są naturalne baseny stworzone przez niewielkie tamy na rzece Río Lozoya O de la Angostura, oddalone od miasteczka 3 km (30 minut spaceru).

Poranny autobus 194 dociera na tyle wcześnie, że można sobie pozwolić na szybkie śniadanie w miasteczku przed spacerem na basen. Mamy wtedy jeszcze szanse na wybór jakiegoś dogodnego miejsca na trawie, czy w cieniu drzew. W sezonie po godzinie 11:00 zostaną już tylko mniej atrakcyjne miejscówki.

Dzieci warto zaopatrzyć w ochronne buciki, w których będą mogły też pływać. Uchroni to przed otarciami i skaleczeniami na brzegu od gałęzi, a w wodzie od dna pełnego piachu, kamyczków i kamieni. Sami sobie takie sprawiliśmy.

Dla dociekliwych – przy basenach funkcjonuje bar z fast foodem, przekąskami i piwem, a przy nim też toaleta

Piesze wycieczki

Górskie otoczenie sprzyja wędrówką, dlatego warto odwiedzić Rascafría poza sezonem. Szczególnie w okresie długiej hiszpańskiej jesieni, kiedy można poczuć się nieco niczym podczas polskiej złotej jesieni.

Przemierzając już samą drogę między miasteczkiem, a basenami, natkniemy się na park, pasące się czarne owieczki i klasztor Monasterio de Santa Maria de el Paular z pięknie zdobionym wnętrzem. Spacerując wzdłuż rzeki, otaczać nas będzie dźwięk strumyka, prowadząc do kolejnych większych i mniejszych tam (Presa Del Pradillo), wodospadów (Cascada del Purgatorio) i punktów widokowych w ramach otaczającego nas rezerwatu przyrody.

Lubisz spędzać czas wśród przyrody, aktywnie, ale na łatwych szlakach turystycznych? Rascafría będzie idealna. Na swojej drodze możesz spotkać dodatkowe atrakcje w postaci pasącego się bez opiekuna bydła. Poza sezonem polecam zaopatrzyć się w miarę wodoodporne buty, a w sezonie wygodne sandały, którym woda krzywdy nie zrobi. I korzystać, wędrować, oglądać i wdychać świeże powietrze lasów dębowych.

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *