Koronawirus w zastraszającym tempie pochłania Hiszpanię. Siedzimy w czterech ścianach i zamiast szukać w myślach końca pandemii, przyglądamy się rozwojowi sytuacji za pośrednictwem ekranów naszych laptopów i smartphonów.
22 marca 2020
Wędruje w sieci film ze szpitala w Madrycie, podobny do tego z Bergamo.
Mam dziwne przeświadczenie, że Hiszpania próbuje sobie poradzić z problemem nieco lepiej niż we Włoszech: wydłużyli kwarantanne do 11 kwietnia, zakupili 600 tysięcy szybkich testów do diagnozowania wirusa i podobno uruchomili cztery firmy produkujące testy lokalnie.
Może po prostu jestem optymistką.
Madryt wdrożył aplikację, dzięki której, przynajmniej w teorii, można się samemu zdiagnozować. Ma to zmniejszyć natężenie telefonów alarmowych, tzw. „odtłuścić linie”.
Media relacjonują przygotowywany od piątku szpital polowy w hali targowej IFEMA na 5500 łóżek.
Oczekiwanie na rozwój wydarzeń zastąpiły ogarniające nas do tej pory uczucia paniki. Według statystyk do końca tygodnia w Hiszpanii będzie 80-100 tysięcy potwierdzonych przypadków. To się wydaje niewyobrażalne, a to jeszcze nie będzie koniec.
W mieszkaniu zmiana na lepsze. Plecy odpoczywają odkąd dziecko zaczęło bawić się pchaczem i przesuwaniem krzesła. Nadal jednak spacery z rodzicem są najfajniejsze.
23 marca 2020
Dzień zaczynamy szybkim śniadaniem i M. wychodzi na zakupy. Kiedy wraca, opowiada, że recepcja w naszym budynku, wcześniej tylko zabezpieczona barierkami przed zbliżaniem się, teraz ma pociągniętą folie aż pod sam sufit. A Hindus na rogu w warzywniaku przeszczęśliwy jak zwykle. Interes się kręci.
Przyszła paczka na święta z Polski i została na „kwarantanne” przed drzwiami. Przynajmniej do czasu, aż młoda nie pójdzie spać.
Dzisiaj opanowała wieżę z kółek. Jak tak dalej pójdzie, to zanim wyjdziemy zacznie na siebie zarabiać.
Wzmianka o Polsce w hiszpańskich mediach – podobno Polacy dezynfekują komunikację i ulice wódką skonfiskowaną wcześniej przez policję.
Dużo mniej przyjemne sprawy, to zamiana madryckiego lodowiska Palacio de Hielo na kostnicę. Dziś wieczorem przyjęli pierwsze zwłoki.
Poza tym drążą temat, znalezionych w zeszłym tygodniu ciał w domach opieki.
24 marca 2020
Madryt zdobywa niechlubne miano miasta, w którym koronawirus rozwija się najszybciej na świecie. Przypadki śmiertelne tego regionu to 55% wszystkich w Hiszpanii.
Szpital polowy w hali IFEMA zaczął przejmować hospitalizowanych pacjentów z lżejszymi objawami, a rząd hiszpański zamówił kolejne 6 milionów szybkich testów.
Padła! Sama padła na drzemkę wśród zabawek na podłodze! Dzisiaj jest dzień mlaskania. Nie że jakiś międzynarodowy. Po prostu nauczyła się wydawać dźwięk mlaśnięcia i chyba postanowiła go dzisiaj opanować do perfekcji.
M. w zeszłym tygodniu kupił bakłażany, wczoraj upolował mięso mielone, więc co? Mousaka na obiad. A w Polsce podobno jakieś obostrzenia nowe wprowadzają.
25 marca 2020
Hiszpania nie cieszyła się długo pierwszym miejscem z ilością zakażonych. Dziś zdetronizowały ją Stany Zjednoczone Ameryki.
Mam wrażenie, że ta informacja jakoś dotknęła Hiszpanów. Może boją się, że za chwilę znów przestaną być na ustach całego świata?
Ruszyła machina badań, statystyk, porównań i przepowiedni kiedy w Hiszpanii będzie szczyt zachorowań. Ene due rike… miedzy 20 maja, a 6 czerwca. No to sobie jeszcze posiedzimy.
Wirus żyje podobno ponad 17 dni. A nie – jednak to tylko RNA wirusa w kabinach statku Diamond Princess znaleźli po tym czasie. Takie tam białe kłamstewko się zawieruszyło podbijając klikalność mediów.
26 marca 2020
Cisza za oknem przerywana docierającymi z mediów informacjami o nierzetelnym naliczaniu chorych i zmarłych na Covid-19.
Jakiś nad wyraz spokojny ten dzień. Nic się nie dzieje, liczby wciąż przerażająco rosną. Jedyną nieprzyzwoitą uciechę dają memy z Księciem Karolem, który wreszcie doczekał się korony…
27 marca 2020
Pisałam, że Hiszpania zamówiła szybkie testy? No więc… firma z Chin, od której zostały kupione, nie ma na nie homologacji. Działają w 30% (powinny w 80%) i dają.. fałszywy wynik negatywny. Ups!
Okazuje się też, że niektórzy w polityce czują się lepsi od innych i leczą się w prywatnym szpitalu, a nie tam gdzie wszyscy pacjenci z pozytywnymi wynikami testu.
Swoją drogą, miałam we wspomnianym szpitalu szkołę rodzenia. Czuje się nad wyraz elitarnie z tego powodu.
Co tam jeszcze… Hiszpania zgłosiła się do NATO o pomoc humanitarną. No i statystyki nie obejmują już ludzi z typowymi objawami u których nie wykonano testu. Co znaczy, że Ci wszyscy z lekkimi objawami siedzący w domu nie są wliczeni. Właściwie to już się sama gubię kogo wliczają, a kogo nie.
Z pozostałych ciekawostek to mamy w Madrycie (albo pod) pierwszą skazaną osobę na 100 dni więzienia za bezpodstawne wychodzenie na spacer. Co ciekawe choroba może u nie których zacząć się utratą smaku i zmysłu węchu. Świat przygląda się rozwojowi wirusa w Szwecji, bo inaczej podeszli do sprawy, a Pan Makłowicz rusza z kanałem na YouTube. To by było tyle…
Aha! Jeszcze ruszyła Rutynariowa domowa piekarnia, a za nią powoli inne domowe lokale…
28 marca 2020
Hiszpanie podziwiają, że Polska zareagowała tak szybko, jednocześnie coraz bardziej oskarżając rząd o promowanie świętowania 8M (Dzień Kobiet).
Dzisiaj ogłoszono, że od poniedziałku znakomita większość ludzi nie wyjdzie z domu do pracy i potrwa to aż do 9 kwietnia, a właściwie do końca Wielkanocy. Działać mają jedynie branże, które wpływają na faktyczną walkę z pandemią i utrzymaniem dostaw pożywienia, farmaceutyków i podstawowych usług w kraju. Rząd chce zmniejszyć mobilność ludzi do poziomu z weekendów. Przynajmniej tak to tłumaczą.
29 marca 2020
W Polsce pada śnieg. Tutaj jest popłoch ludzi, wielu nie wie, czy jutro ma iść do pracy, czy zostać w domu. I czy jak zostaną w domy to będą mieli za ten czas zapłacone?
U nas bez zmian, jutro M. znów rano zrobi zakupy i zasiądzie przed komputerem popracować. Różnica taka, że nie będą docierać do nas krzyki i przekleństwa robotników z budowy na przeciwko. Będzie cicho jak w weekendy.
Ten wpis ma części poprzedzające:
#RutynowaApokalipsa – Miesiąc wcześniej
#RutynowaApokalipsa – Pierwsze Oficjalne Restrykcje
#RutynowaApokalipsa – Stan alarmowy
Oficjalne dane statystyczne z Hiszpanii możesz poznać wchodząc na stronę: Situación de COVID-19 en España
Jeden komentarz
Ciekawy Dziennik roku (miesiąca) zarazy. A jak sytuacja wygląda obecnie? Czy to, że Hiszpanie przodują w szczepieniach (80% z nich jest w pełni zaszczepiona) przekłada się na powrót do normalności i lepszą sytuację w szpitalach? Obecnie chyba spierają się w kwestii kontrolowania paszportów covidowych w miejscach publicznych (podobnie jak ma to miejsce w innych europejskich krajach)?