Światowy Dzień Książki

Antykwariat w Madrycie

Światowy Dzień Książki, międzynarodowe święto, którego początki znajdziemy w Hiszpanii. Odrobina historii i hiszpańska miłość do literatury pozwala do dziś odczuć moc świętowania w pierwszej Światowej Stolicy Książki – Madrycie.

Skąd pomysł? Początki…

Literatura jest bardzo ważnym elementem kultury hiszpańskiej i poczucia przynależności narodowej. Hiszpanie to naród dumny, a szczególnie dumni są ze swoich pisarzy znanych na całym świecie.

Dzisiaj, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki, który UNESCO ogłosiło po raz pierwszy w 1995 roku, ale początki sięgają dużo wcześniej.
Uznaje się, że na pomysł wpadł, w 1926 roku, walencyjski wydawca Vicente Clavel Andrés, w Katalonii. Datą świętowania miał być 7 października, czyli urodziny najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza Cervantesa. Choć ta informacja nie była pewna. Dlatego szybko postanowiono zmienić datę na 23 kwietnia – śmierć Cervantesa, i połączyć ten dzień z świętem narodowym Katalonii – Dniem Świętego Jerzego.

Dzięki połączeniu świąt, rozwinęły się tradycje. Kobiety obdarowywane dotąd czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka rozlaną przez Świętego Jerzego, zaczęły odwdzięczać się mężczyzną podarunkami w postaci książek.

Już po zaledwie 4 latach, od 1930 roku, Dzień Książki stał się oficjalnym świętem w całej Hiszpanii. A jakby tego było mało, tradycja ta rozprzestrzeniła się po wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych (oficjalnie od 1964 roku).

Pierwsza Światowa Stolica Książki

Tradycja świętowania Dnia Książki w Hiszpanii, stała się podstawą dla ogłoszenia przez UNESCO święta międzynarodowego. Ma ono na celu nie tylko promować czytelnictwo, ale też wszystkie rzemiosła tworzące i mające wpływ na rynek książki.

Popularność Międzynarodowego Święta Książki rosła i rozwijała się bardzo szybko. Dochodziły kolejne pomysły na promocję książek i nagrody literackie rozdawane z tej okazji. UNESCO poszerzyło świętowanie o popularyzację wiedzy o prawach autorskich, a od 2001, co roku jedno miasto na świecie spełniające ustalone kryteria otrzymuje tytuł Światowej Stolicy Książki.
Nie zdziwi Was chyba fakt, że pierwszą stolicą książki stał się Madryt.

Poniżej antykwariat zewnętrzny przy Parku Retiro, w którym przez cały rok można uzupełnić (i spróbować odsprzedać) swoje zbiory.

W Polsce mianem Światowej Stolicy Książki mógł się cieszyć w 2016 roku Wrocław. Mogliśmy tego niestety nie odczuć. W tym samym roku Wrocław był Światową Stolicą Kultury, co było dużo bardziej promowane. A organizacja imprez związanych z obydwoma tytułami, dla przeciętnego Kowalskiego, po prostu się mieszała.

Świętowanie w stolicy Hiszpanii

Tradycja kwiatów i książek pochodzi z Katalonii, ale w autonomii Madryckiej świętowanie Dnia Książki nadal jest bardzo popularne. To własnie 23 kwietnia przyznawana jest Nagroda Cervantesa – najważniejsze uznanie, od 1975 roku, dla twórczości pisarzy hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Rok rocznie lokalne instytucje w Madrycie współpracują też przy organizacji święta. Choć nie zawsze wypada to akurat 23 kwietnia, to potrafi trwać nawet do 20 dni (jeśli doliczymy odbywające się w tym czasie Wiosenne Targi Książki 😉 ).
Wszystko rozpoczyna się od Nocy Książek (zwykle w najbliższy piątek). Liczne instytucje oferują miłe spędzenie czasu aż do północy w ich czterech kątach lub na pobliskich ulicach i w parkach. Czy to na odczytach, warsztatach, koncertach, spotkaniach z autorami, czy pokazach.
Plan Nocy Książek 2019 znajdziecie tutaj.

Oferta jest naprawdę szeroka i dla każdej grupy wiekowej. Zaangażowane są biblioteki, księgarnie, kina, teatry, centra kultury, szkoły, a nawet urzędy.

Wspomniane Wiosenne Targi Książki odbywają się na Paseo de Recoletos. Jeśli nie możecie wpaść na wiosnę do Madrytu, to siostrzana wersja targów odbywa się w drugiej połowie roku, w postaci Jesiennych Targów Książek.
Organizowane są też Targi Książki w Madrycie na terenie Parku Retiro (przełom maja i czerwca). W porównaniu do poprzednich są poświęcone książce nowej.


Źródła

  1. Feria del Libro de Primavera 2019 en Recoletos, „Mirador Madrid”, [dostęp 22 kwietnia 2019].
  2. La noche de los libros : Madrid 26 abril 2019 [PDF], „Noche de los libros”, [dostęp 22 kwietnia 2019].
  3. Noche de los libros [strona : dostęp 22 kwietnia 2019].
  4. Noche de los libros, „Mirador Madrid”, [dostęp 22 kwietnia 2019].
  5. Sergio de Anta, Día del libro 2019, „Dia del libro”, 19 listopada 2018, [dostęp 22 kwietnia 2019].
  6. Światowa Stolica Książki, “Wikipedia : wolna encyklopedia”,
    13 listopada 2018, [dostęp 22 kwietnia 2019].
  7. Día Internacional del Libro, “Wikipedia : la enciclopedia libre”, 
    22 kwietnia 2019, [dostęp 22 kwietnia 2019].

Może zainteresuje Cie też

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *