Hiszpanie kochają czekoladę

Kostki czekolady Valor

Czekolada w Hiszpanii jest na każdym kroku. Reklamy churrosów z gorącą czekoladą jak i wszystkie witryny mijanych cukierni, zapewniają mnie o tym codziennie.

Krótka historia czekolady w Europie

Czekolada nie od razu podbiła serca mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Choć to właśnie dzięki Hiszpanom i ich wyprawom do Ameryki Południowej zawdzięczamy ten dopalacz w Europie.
Możliwe, że to Krzysztof Kolumb przywiózł ziarna kakaowca jako pierwszy do Hiszpanii. Niestety bez recept. Dlatego z początku czekolada była tylko czymś gorzko-pikantnym w smaku oraz brudnym w wyglądzie. No nie zachwycała.

Zakochanie w czekoladzie zawdzięczamy wyprawom słynnego konkwistadora hiszpańskiego i znawcy ziemi meksykańskiej – Hernán Cortés. Jego współtowarzysz Fray Jerónimo Aguilar przesłał ziarna do Monasterio de Piedra pod Saragossą. To tutaj po raz pierwszy w Europie ziarna kakaowca zostały ugotowane. Do dziś tamtejsi mnisi cysterscy nie podzielili się swoim przepisem na kakao, które w kolejnych epokach podbiło cały stary kontynent.
A wszystko to dzięki małej zmianie przepisu. Zamiast podawania czekolady w temperaturze pokojowej z dodatkiem papryki, jak to robili mieszkańcy nowego świata. Hiszpanie dodali słodką trzcinę cukrową z Wysp Kanaryskich i podawali czekoladę jeszcze parującą w filiżance.

Na inne postacie czekolady musieliśmy poczekać do XIX wieku. To Holandii zawdzięczamy czekoladę w proszku, a pierwsza czekoladę w postaci tabliczki – Wielkiej Brytanii.

Czekolada w hiszpańskiej diecie

Hiszpanie nie są największymi pożeraczami czekolady na świecie. Załóżmy, że to z powodu zdrowej diety (w końcu to jedna z najzdrowszych narodowości na świecie). Czekolada, mimo to, potrafi się pojawić kilkukrotnie w ciągu hiszpańskiego dnia.

Kakao gorące czy zimne, szczególnie firmy ColaCao to idealnie zbilansowane śniadanie. 😉 Szczególnie dla grupy wiekowej od 4 roku życia do… nieważne. Kakao było podobno przed wojną popularniejsze w Hiszpanii od kawy, uwierzylibyście?

Do tego hiszpański odpowiednik Nutella’i – Nocilla (Uwaga! Hiszpańska Nocilla nie zawiera oleju palmowego!), rozsmarowana na chrupiącym toście.

Czy to w ramach śniadania, czy kiedy mały głód miedzy posiłkami odwiedzi hiszpańskie trzewia, czekolada w kilku hiszpańskich deserach jest zawsze mile widziana.

Chocolate con churros o porras

Churros z gorącą czekoladą
Photo by Hiten Patel

Najsłynniejsza wersja hiszpańskiego czekoladowego przysmaku. Gorąca czekolada z churrosami lub porrasami (większa odmiana churrosów). Przekąska idealna na śniadanie, na dodanie energii wracając do domu nad ranem albo na podwieczorek. Dużo cukru i churrosy smażone w głębokim tłuszczu.
Jeśli jeszcze nie próbowaliście to czas to nadrobić. Nie powtarzajcie tego jednak zbyt często, bo pójdzie w boczki.

Palmeras de Chocolate

Strasznie chrupkie ciastka, zawinięte w kształt serca i polane czekoladą. Do wyboru w wielu rozmiarach od miniaturowych po wielkość ekranów telewizyjnych. Występują też bez czekolady lub z innym lukrem.
Idealna słodycz do popołudniowej kawki.

Palmeras z czekoladą
Photo by gonmi

Napolitana de Chocolate

Nazwa sugeruje Włochy, a faktycznie przepis pochodzi z Francji. Dlaczego?
Prostokątne ciasto francuskie z nadzieniem czekoladowym. Ale tak naprawdę równie dobrze można było by uznać, że croissanty z czekolada funkcjonują tu na tej samej zasadzie. Idealne do porannej kawki na mieście!

Kawa z croissantami

Tabliczki czekolady

Forma czekolady w tabliczkach jest tu równie popularna. Szczególnie czekolada ciemna z dodatkiem migdałów lub orzechów laskowych.
Chyba najsłynniejszą hiszpańską firmą produkującą czekoladę jest Valor.
Nie jest raczej znana poza krajem, ale w samej Hiszpanii konkuruje tylko z czekoladami produkowanymi przez największe międzynarodowe koncerny.

Czekoladowa turystyka kulinarna

Są takie czekoladowe miejsca w Hiszpanii, w których jeszcze nie byłam, ale chętnie odwiedzie. Wśród nich, wspomniane już wcześniej Monasterio de Piedra pod Saragossą. XII-wieczny klasztor, obecnie zabytek, oferuje hotel i muzeum, w którym można poznać historię czekolady sprzed ponad 500 lat.

Warte odwiedzenia jest miasteczko Astorga w prowincji León. W 1914 roku funkcjonowało tu jedynie 49 fabryk czekolady. Miasteczko czekoladowego rzemiosła do dziś żyje historią, a wszystko zaczęło się od ślubu córki Hernána Cortésa z markizem Astorga i wniesienia do małżeństwa jej kakaowego posagu.

W bardziej turystycznych regionach Hiszpanii również możemy zaznać nieco historii czekolady. W miejscowości Villajoyosa niedaleko Alicante znajduje się Museo del Chocolate prowadzone przez wspomnianą już firmę Valor.

Gorąca czekolada Valor
Photo by markdbaynham

Źródło

  1. Bingham, A., A Chocoholic’s Guide to Chocolate in Spain, „Spanish Sabores”, 31 stycznia 2016, [dostęp 12 kwietnia 2019].
  2. Chocolate, “Wikipedia : la enciclopedia libre”, 10 kwietnia 2019, [dostęp 12 kwietnia 2019].
  3. Chocolates Valor [strona : dostęp 12 kwietnia 2019].
  4. Monasterio de Piedra, “Wikipedia : la enciclopedia libre”, 20 września 2018, [dostęp 12 kwietnia 2019].

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *