Metro i autobus w Madrycie dla przerażonych

Mapa metra w Madrycie (fragment)

Najprostszym sposobem przemieszczania się w Madrycie jest metro, jednak nie dociera to wszystkich zakątków miasta. Jeśli przyjdzie potrzeba dostania się gdzieś, gdzie nie ma stacji metra z pomocą przychodzą autobusy. Potrzebujesz informacji jak przemieszczać się po Madrycie bez potrzeby próby dogadania się z tubylcami? Czytaj dalej…

Metro

Fragment mapy metra w Madrycie - Metro i autobus w Madrycie
Fragment mapy metra w Madrycie

Zacznijmy jednak od metra. Podstawowego środka transportu. Madryt posiada 15 linii metr. Znajdują się w znakomitej większości w pierwszej strefie miasta (strefie A), ale część linii przekracza granice i dociera do drugiej i trzeciej strefy (B1 i B2). Aktualną mapę metra znajdziesz tutaj: MAPA

Jednorazowy bilet do metra kosztuje 1,5 euro do 5 stacji, za każdą kolejną doliczane jest 10 centów. Za 10 i więcej stacji zapłacimy 2 euro. Dodatkowo jeśli startujemy z lotniska to bilet będzie nas kosztował 3 euro za metro linii 8, które prowadzi do lotniska. Możemy nieco zaoszczędzić i są na to 2 sposoby.

Bilety dzienne turystyczne

Pozwalają bez ograniczeń poruszać się za pomocą metra i autobusów w strefie A. W cenie jest wliczony przejazd z i do lotniska linią 8 oraz cena za wydanie karty Multi Card (Tarjeta Transporte Publico). I tak do wyboru mamy 5 biletów w zależności od czasu działania – na 1, 2, 3, 4, 5 lub 7 dni w cenach od 8,40 do 35,40 euro w strefie A. Aktualne ceny takiego rozwiązania znajdziecie tutaj: Karty Turystyczne.

Bilet na 10 przejazdów

Najpopularniejsze rozwiązanie dla tubylców, jeśli oczywiście sieciówka nie wychodzi im taniej. Koszt 10 przejazdów w strefie A to dzisiaj koszt 12,20 euro, czyli 1,20 za przejazd niezależnie od ilości stacji. Jeśli nie posiadacie karty Multi Card, to przy pierwszym zakupie trzeba doliczyć 2,50 euro za jej wydanie.

Na każdej stacji metra przed bramkami są automaty, w których można zakupić wszystkie rodzaje biletów i dostać kartę Multi Card. Gdybyście mieli problem w okolicy automatów zawsze kręci się pracownik metra. Czy na migi, czy posługując się mapami metra wywieszonymi wszędzie na ścianach można przekazać gdzie chcemy się udać. Na pewno pomoże. Automaty są bardzo proste i jest możliwość wybrania języka angielskiego, ale tłumaczenie jest tra-gi-czne 😉

Multi Card - Tarjeta Transporte Publico - Metro i autobus w Madrycie
Multi Card – Tarjeta Transporte Publico

Mamy kartę, przykładamy do czujnika bramki, przechodzimy i czeka nas plątanina korytarzy (plątanina zależna od ilości linii krzyżujących się na danej stacji). Nie ma co się martwić, jeśli wiemy, gdzie chcemy dojechać to bez problemu po kolorach, numerach i oznaczeniach trafimy do odpowiedniego metra. A co jeśli nie wiem? Ponownie czas skorzystać z map miasta i linii metra porozwieszanych na stacjach.

Jeszcze jedno. Jak już jesteś za bramką metra. Nie martw się. Niezależnie jak bardzo zabłądzisz, możesz się przesiadać w tą i z powrotem i przeskakiwać do innych linii dopóki, dopóty nie przejdziesz ponownie przez bramki do wyjścia ze stacji (Salida). Kontrole biletów są podobno powszechne. Osobiście jeszcze nie spotkałam.

Autobusy

W strefie A bilety na 10 przejazdów i dzienne turystyczne działają w autobusach. W wypadku przejazdu między strefami lub w obrębie innej strefy obowiązują już inne ceny z którymi możesz się zapoznać tutaj: Ceny autobusów. Karta Multi Card pozwala na zakup 3 rodzajów biletów jednocześnie o ile się nie wykluczają. Jakie bilety możesz mieć wykupione na 1 karcie? Sprawdź tutaj.

Wsiadanie

Startując z głównych stacji, które podobnie jak metro zwykle znajdują się pod ziemią, wystarczy przejrzeć wyświetlone rozkłady. Znajdziemy na nich informację o ew. piętrze i stanowisku, do którego podjedzie autobus. Każda mini poczekalnia stanowiska ma mapki i cenniki dla poszczególnych linii autobusowych, które obsługuje. Nie ma tam konkretnych godzin tylko informacja o częstotliwości odjazdów. Np. między 8:00 a 21:00 autobus kursuje co 6-9 minut.

Na stacjach pośrednich, aby autobus się zatrzymał musimy na niego zamachać. Można zauważyć, że Hiszpanie stają dodatkowo w prawym zewnętrznym rogu przystanków. Tworzą w ten sposób już 1 osobową kolejkę (tak! uwielbiają stać w równych kolejkach) do której dostawiają się kolejne osoby po lewej.

Do autobusów wsiadamy przednimi drzwiami. Obok kierowcy znajduje się czytnik dla karty Multi Card – jeśli mamy zakupione na niej odpowiednie bilety – w innym wypadku możemy zapłacić za przejazd u kierowcy. Wystarczy podać mu nazwę stacji do której chcemy dojechać.

Wysiadanie

Nie wystarczy stać przy drzwiach, czy ruszyć się wyraźnie z miejsca w stronę drzwi, aby autobus zatrzymał się na najbliższym przystanku. Jak to ma miejsce w wielu polskich autobusach. W Madrycie trzeba wcisnąć przyciski przy drzwiach STOP (jak u nas w wypadku przystanków na żądanie). Nie bójcie się przycisnąć go z całej siły, bo często są tak wyrobione, że przy normalnym wciśnięciu nie działają. Miałam taką sytuację, kierowca był tak miły, że zatrzymał się jakieś 10-15 metrów za przystankiem żeby mnie wypuścić. Wszystko było by cudownie, gdyby to nie był przystanek przy jednej z madryckich autostrad i nawet te 10-15 metrów na zjeździe nie było najbezpieczniejsze do przejścia.

Drzwi przednie autobusu są zawsze do wejścia, więc opuszczamy go korzystając z pozostałych. Osoby z plecakami mogą być proszone o zdjęcie ich z pleców jeszcze przed wejściem do pojazdu. Taka kultura.

Planowanie tras

Linii autobusowych jest ponad 200 w Madrycie. Jak się nie zgubić? Ja korzystam z aplikacji Moovit, która ma informacje o wszystkich liniach w Madrycie. Działa podobnie jak Jak dojadę w Polsce. Pozwala zaplanować najłatwiejszą trasę i określić czas jaki zajmie nam jej przebycie.

Dla mnie ma jeszcze jedną ważną funkcję. Jak już przemieszczam się ustaloną w aplikacji trasą, dzięki wykorzystaniu GPS wiem kiedy wstać w autobusie i zacząć wciskać wszystkie napotkane przyciski STOP z nadzieją, że któryś zadziała. 😀

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *