Wynajęcie samochodu w Hiszpanii

Hiszpania jest trzecim największym krajem Europy. Odwiedzamy ten kraj pokonując setki kilometrów między miastami. Planujemy swoją podróż życia po Hiszpanii, aby wyszło najwygodniej, najmobilniej i najtaniej. Pozwólcie, że zaproponuje wynajęcie samochodu.

Z punktu widzenia kieszeni przeciętnego Polaka podróż w ramach granic Hiszpanii może wydawać się zaskakująco droga. Nie ma tu tanich połączeń samolotowych. Ceny lotu w granicach państwa są podobne do cen najtańszych lotów między Polską, a Hiszpanią! Pociągi nie są dużo tańsze, choć korzystając z  tzw. taryfy „stolika” (Tarifa 4Mesa) i podróżując w 4 osoby można zaoszczędzić i nadal szybko dotrzeć do celu. Alternatywą są odpowiedniki naszych PKSów, które nieco tańsze zabierają nas na wielogodzinne przejazdy. Przecież czas do pieniądz!

Przykładowe wyliczenia

Na przykładzie połączenia Madryt – Walencja – Madryt pomogę Ci zaobserwować różnice między tymi środkami transportu na losowy wybrany 1 dzień w środku tygodnia we wrześniu i powrót dnia kolejnego (czyli cena dla 1 osoby w obie strony):

Środek transportuCenaCzas przejazdu (w 1 strone)
Samolotod 105 €1:05
Pociągod 31,40 €2:10
„PKS”od 55,50 €4:15
Wynajęty samochódod 10 € (za 2 dni) + cena paliwa i dodatkowe opłaty3:30 – 4:00 + niezależność
Blablacarod 36 €3:30 – 4:00

Teraz wyobraźmy sobie 4 osobową rodzinę, czy ekipę i wyliczenia dla niech:

Środek transportuCena
Samolotod 420 €
Pociągod 125,6 €
„PKS”od 222 €
Wynajęty samochódod 10 € (za 2 dni) + cena paliwa i dodatkowe opłaty
Blablacarod 144 €

Różnica powalająca. A niezależność w wyborze drogi i czyhających na nas przygód – bezcenne.

Jakie dokumenty potrzebne przy wynajmie?

Wynajęcie samochodu związane jest z kilkoma formalnościami. Po pierwsze musimy mieć prawo jazdy, które umożliwia poruszanie się w Unii (zwykłe polskie jest OK :)). Po drugie, co stało się już standardem, kierowca musi posiadać kartę kredytową z wystarczającym limitem. Za wynajem można zapłacić gotówką, czy inną kartą, ale karta kredytowa koniecznie z imieniem kierowcy będzie potrzebna do zabezpieczenia kaucji na niej. Znaczy to tyle, że firma wynajmująca zablokuje (absolutnie nie pobierze!) część limitu na Twojej karcie kredytowej. Przy najmniejszych samochodach blokada kaucji zaczyna się od 900 €. Środki zostają odblokowana często z opóźnieniem do 30 a nawet 90 dni od oddania pojazdu. Jak się zabezpieczyć przed ew. kosztami zarekwirowanymi z kaucji? Ubezpieczeniem, o czym za chwilę.

Słyszałam, że niektóre firmy pozwalają na użycie kart debetowych (z wypukłymi literkami). Na nich jednak, zwłaszcza rozliczanych w innej walucie niż euro, możemy stracić. Na karcie debetowych nie ma możliwości zablokowania kwoty, dlatego jest ona pobierana, a następnie zwracana. W jedną i drugą stronę dopłacimy jeszcze do przeliczenia kursu złotówka – euro przez banki.

Ostatnim oczywistym elementem jest posiadanie dowodu osobistego lub paszportu, dzięki któremu możecie legalnie przebywać w Hiszpanii.

Dodatkowe opłaty

Koszt paliwa – zależny od wybranego auta, aktualnych cen paliwa (dziś ok. 1,34 € za litr) i odległości do przejechania. Podczas wynajmowania samochodu mamy wybór zasady paliwowej, najczęściej Full/Empty (Pełny/Pusty – dostajemy pełny bak, a oddajemy pusty), albo Full/Full (Pełny/Pełny – dostajemy pełny i przed oddaniem tankujemy). Preferuje 2 opcję, bo wystarczy, że skorzystam z najbliższej stacji przed oddaniem (zwykle jest gdzieś niedaleko) i faktycznie płace tylko za to paliwo, które użyłam. W wypadku Full/Empty, ceny wynajmu zwykle są tańsze, ale za wygodę nie myślenia o zatankowaniu przed oddaniem zapłacimy swego rodzajem kaucją za paliwo np. 80 €, a których niezależnie ile zostało paliwa w baku dostaniemy zwrot do 30 €.

Najlepszym zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia auta jest wykupienie oferowanego ubezpieczenia. koszt zazwyczaj od 5 do 20 € za dzień. Im dłuższy wynajem tym tańsze ubezpieczanie. Może wydawać się to zbędną opłatą, ale Hiszpanie jeżdżą szybko, parkują bardzo blisko siebie w miastach, a zjeżając z głównych dróg można trafić na kamienistą ścieżkę, która będzie tylko czekać aby obić nam spód auta. Choć drogi w Hiszpanii są naprawdę w świetnym stanie.

Wynajęcie samochodu może wiązać się też z dopłatami, kiedy kierowca nie skończył 21, albo 25 lat, tzw. opłata od młodego kierowcy, gdy w samochodzie są dzieci poniżej 12 lat i nieprzekraczające 135 cm wzrostu (dopłata za zapewnienie fotelika) i kiedy wiemy, że ktoś z naszych towarzyszy również będzie prowadził. Ponadto jeśli będziemy chcieli odebrać lub oddać samochód po godzinach pracy biura, czeka nas dodatkowa opłata w wysokości 40-100 € za to, że ktoś będzie na nas czekał. Biura zwykle działają od 8:00 do 22:00. Jeśli wybierzemy różne miejsca odbioru i oddania samochodu, ceny za sam wynajem również bardzo podskoczą.

Ostatnia rzecz, to fakt, że autostrady w Hiszpanii są płatne. Trzeba to uwzględnić przy planowaniu. Polecam wybierając darmowe bezpłatne drogi ekspresowe (Autovía, ze znaczkiem A) – zazwyczaj są bardziej malownicze niż nudna jazda autostradą. Autostrady Autopistas, ze znaczkiem AP i Autopistas radiales oznaczone literką R są drogami płatnymi.

O czym musi pamiętać kierowca

Zaznajomienie się z zasadami ruchu drogowego w Hiszpanii jest podstawą. Obowiązkowe wyposażenie samochodu zapewnia firma wynajmująca. Kierowcy noszący okulary muszą jednak pamiętać, że w wypadku zatrzymania przez policje powinny mieć drugą parę okularów przy sobie. Dodam jeszcze, że istnieje obowiązek zapinania pasów, a rozmowy telefoniczne można prowadzić tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego (zestaw słuchawkowy jest zabroniony!).

Ostatnia przestroga to utrzymywanie pełnego baku. Hiszpańskie stacje benzynowe rzadko spotkamy na autostradach i drogach ekspresowych. Mniejsze hiszpańskie miasteczka są opustoszałe i najwyraźniej  nikomu z miasta nie chce się dojeżdżać X km do pracy między jednym a drugim miastem. Dlatego stacje najłatwiej znaleźć na drogach wjazdowych i wyjazdowych do miast. Zwykle umieszczone są na rondach, na które trzeba specjalnie zjechać z głównych tras. A odnośnie tej niechęci aby dojeżdżać do oddalonej stacji – coraz częściej na trasie można spotkać małe stacje samoobsługowe.

Gdzie szukać ofert?

Wynajęcie samochodu w internecie jest banalnie proste. Mamy niezliczoną listę stron firm wynajmujących samochody w Hiszpanii, strony po hiszpańsku, angielsku, a nawet polsku porównujące wiele firm ze sobą. Do tej pory korzystałam z DoYouSpain.com. Nie zagwarantuje, że mają najlepsze czy najtańsze oferty. W moim wypadku akurat tak było, ale wyszukując samochodu do wynajmu zawsze sprawdzam kilka porównywarek i ceny bezpośrednio u firm.

Może zainteresuje Cie też

Jeden komentarz

  1. Do tej pory miałam jedną kontrolę przeprowadzaną przez hiszpańskich stróżów prawa i sprawdzili tylko dokumenty. O zapasowe okulary nie pytali, ale dobrze wiedzieć że mają taki przepis. W ogóle znajduję na tym blogu mnóstwo przydatnych informacji i ciekawostek, dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *