Dlaczego w Hiszpanii są kraty w oknach?

Kraty w oknach, hiszpański dom

Czy rejas to element kultury czy w Hiszpanii mamy się czego obawiać? Sprawa krat w oknach jest złożona…

Kraty w oknach – historia i znaczenie

Afrykańskie korzenie a kraty w oknach

Kraty w oknach to dziś tradycyjne rozwiązanie architektoniczne spotykane w Hiszpanii. Ten rejon świata zawdzięcza je Maurom, którzy znacząco wpłynęli na architekturę Półwyspu Iberyjskiego. Ci ówcześni wyznawcy islamu budowali niskie budynki, aby nie dorównywać stwórcy. Swój indywidualizm i bogactwo reprezentowali poprzez wielkość i zdobnictwo krat w „otworach” domostw, które stawały się wizytówką właściciela.
Nawet w legendach wspomina się o kratach, które służyły zazdrosnym mężczyznom trzymającym swoje żony i córki w zamknięciu.

Maurowie (a dzięki nim i Mozarabowie) mieli wysoce zaawansowaną technikę wydobywania surowców, oczyszczania ich, wytapiani i kucia żelaza. Nie dziwi więc, że te zdobycze były widoczne i powszechnie w ich kulturze.

Czasy Chrześcijańskie

Chrześcijańscy władcy powoli spychali Maurów coraz niżej na mapie Hiszpanii. Z końcem XV wieku przejeli ostatnie miasto w Andaluzji – Granadę. Maurowie przebywali na terenach Hiszpanii prawie 800 lat. Dlatego też następne pokolonia przejeły wiele rozwiązań z kultury arabskiej, w tym wydzielanie przestrzeni „kratami”.

Od średniowiecza w świątyniach stosowano rozwiniętą sztukę kucia z żelaza. Umożliwiała fizycznie odzielanie przestrzeni widowni od sacrum. Jednocześnie zdobiąc i przemycając elementy dekoracji stanowiących alegorię chrześcijaństwa i gry światłem. Dzięki temu w dzień wpadające światło tworzyło przebujające się przez kraty promienie słoneczne. By potem oświetlone nocą wnętrza, widziane przez kraty w otworach okiennych, kusiły ludzi mijających światynie do zainteresowania się. Przyciągało to publikę niczym latarnie ćmy.

Reja Iglesia de San Pablo
Reja Iglesia de San Pablo. Photo by Nono Fotos

Koncepcja architektoniczna krat

Gra światłem, otwarcie przestrzeni przy jednoczesnym jej zamknięciu jest bardzo popularnym w Hiszpanii rozwiązaniem architektonicznym, które spełnia fukcję tzw. „przezroczystych drzwi”. To dlatego, że okratowane wejścia do domów, patio, ogrodów, tarasów pozwalają na oglądanie z ulicy przybytku bez przekraczania progu posiadłości.
Te podglądane przez nas patia są ozdabiane licznymi elementami ceramiki i roślinności. Właściciel chce, żeby wyglądało to okazale. A dzięki kratom ma możliwość pochwalenia się tym przed każdym przechodniem, który mija jego posiadłość.
Poza tym tą samą fukcję spełniają kraty w oknach z poupychanymi za nimi doniczkami i ozdóbkami. I to samo jest z pięknie okwieconymi balkonami, które równie często wykonane są tak by komponowały się z pozostałymi „kratami” budynku.

Ta dbałość o wizerunek posiadłości z zachowaniem tradycji krat przyczynia się do tworzenia wspólnej dla danej okolicy przestrzeni krajobrazowej. To jest to co urzeka nas wizualanie gdy odwiedzamy hiszpańskie miasta i miasteczka.

Rejas y patio 2011 Córdoba
Rejas y patio 2011 Córdoba. Photo by Jose Gonzalvo Vivas

Współcześnie

Poznając historię znaczenia krat w hiszpańskiej architekturze powinniśmy zaznaczyć współczesne powody dalszego ich stosowania, a jest ich kilka.

Bezpieczeństwo

Myśląc o kratach w oknach zapewne szukaliście wytłumaczenia w częstych włamaniach.
W legendach kraty miały uniemożliwić ucieczkę kobiet, ale dziś wstawiamy kraty w miejscach w których obawiamy się wtargnięcia do domu. Szczególnie w przypadku hiszpańskich przesuwnych oknach, gdzie „zaczepy” zamykające łatwo się łamią, a same okna stoją otworem przez większość nocy, po upalnych dniach. Kraty są wstawiane ze względów bezpieczeństwa na najniższych piętrach budynku.

Hiszpańskie prawo

Aktualne prawa lokatorskie w Hiszpanii nie zabezpieczają należycie właścicieli posiadłości. Czy słyszeliście o dzikich lokatorach tzw. „ocupas”, których chronii prawo? Ten problem ciągnie się w Hiszpanii od wielu lat. I jedynym ukłonem w kierunku właścicieli jest ustawowe skrócenie czasu trwania procesów sądowych w takich sprawach. Nie dziwią więc montowane kraty w oknach jako profilaktyka przed ewentualnymi problemami.

Ulgi, zniżki i wartość nieruchomości a kraty w oknach

Kraty jako podniesienie bezpieczeństwa i dodatkowa inwestycja w budynek podnoszą wartość nieruchomości. Dzięki nim można dostać ulgę na ubezpieczenie, a nawet zniżkę przy wycenie instalacji alarmu. Budynki posiadające kraty w oknach wypadają lepiej w kalkulacji ryzyka bezpieczeństwa u usługodawców.

Podsumowując, przy tych wszystkich poruszonych kwestiach bezpieczeństwa warto mieć świadomość i pamiętać jednak o tradycji krat. Co więcej ich udziału w tworzeniu wyjątkowej przestrzeni krajobrazowej hiszpańskich uliczek jest nieoceniony.

Zobacz też artykuł o 5 niespodzianekach w hiszpańskich mieszkaniach.

Może zainteresuje Cie też

Jeden komentarz

  1. Kraty w oknach hiszpańskich domów stosowane tak powszechnie bardzo mnie dziwiły. Dzięki temu artykułowi poznałam argumenty, które uzasadniają ich użycie. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *