Habas con jamón – przysmak z Granady

Habas con jamón

Zaskoczyła mnie informacja, że Granada słynie… z bobu. A habas con jamón, czyli bób z hiszpańską szynką jest lokalną tradycyjną potrawą.

Pochodzenie produktów

Sezon na bób w Hiszpanii przypada na wiosnę, od lutego do maja. W warzywniakach świeży bób kupuje się w strączkach jak w Polsce groszek. Pierwszy dostępny w sezonie jest w wersji mini, ale im dalej w las tym więcej i większy bób.
Granada świętuje 3 maja Dzień Krzyża – Dia de la Cruz i zapełnia się Hiszpanami, którzy przybyli obejrzeć udekorowane krzyże. Lokalne bary i restauracje kuszą przechodniów potrawami z bobu. W tym tradycyjną, i bardzo prostą, wersją z szynką serrano. Szynka w tej najprawdziwszej wersji pochodzi z Alpujarry – historycznego regionu obejmującego południową cześć gór Sierra Nevada.

Jak zrobić habas con jamón w Polsce?

Najtrudniejszym elementem będzie dostanie dobrej szynki serrano i to jeszcze pociętej w kostkę. O ilę w polskich sklepach spotkać można hiszpańskie szynki to są one zwykle w plastrach. Nie odda to dokładnie konsystencji potrawy, ale krojąc w kostkę nie oddzielone od siebie plastry uzyskamy małe rozpadające się kawałki. Wystarczą do odtworzenia habas con jamón w domowym zaciszu. Pozostałe składniki znajdziesz w każdym supermarkecie.

Składniki:

 • Bób świeży (lub mrożony)
 • Hiszpańska szynka serrano w kostkach
 • Cebula
 • Oliwa z oliwek
 • Sól
 • Dodatki: jajka, bagietka
 • Przybory: patelnia, która pomieści wszystkie składniki.

Przepis:

 1. Pokrój drobno cebulę.
 2. Na patelni rozgrzej sporo oliwy. Dodaj cebulę, bób i posyp odrobiną soli. Smaż przez ok. 25 minut mieszając co jakiś czas aż bób zmięknie.
 3. Dodaj szynkę serrano i poczekaj 5 minut aż wszystkie składniki zaczną się rumienić.
 4. Przed zdjęciem z patelni całość posól.

Podawaj koniecznie z bagietką i jajkiem sadzonym.

Zamawiając habas con jamón w Granadzie, na każdego z biesiadnika przypada dodatkowo jajko sadzone. I oczywiście bagietka. Hiszpanie wszystko zagryzają pieczywem!

Smacznego!


Sprawdź też inne przepisy do odtworzenie w serii Przysmaki z…

Może zainteresuje Cie też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *