Frutas de Verano, czyli jakie owoce sezonowe jeść latem w Hiszpanii

Frutas de Verano mapa owoców sezonowych

W wakacje, gdy w Hiszpanii temperatury przekraczają 40 stopni, można ochłodzić się smacznymi i zdrowymi letnimi owocami sezonowymi. Najlepsze są te prosto z lodówki, ale gdyby można było je zjeść bezpośrednio z drzewa lub krzaka?

Zapraszam na niesamowitą podróż smaków do Hiszpanii w okresie letnim! Jeśli jesteś miłośnikiem owoców sezonowych, to jest najlepszy czas. Odwiedź ten uroczy kraj i zasmakuj w soczystych i aromatycznych owocach, które są dostępne tylko w letnich miesiącach. Przygotuj się na prawdziwą ucztę dla podniebienia!

Ściągi dla poszukiwaczy letnich owoców sezonowych

Na stworzonej przeze mnie mapie Hiszpanii odkryjesz różnorodne regiony, które słyną z uprawy specyficznych owoców. Zaczynając od wybrzeża śródziemnomorskiego, gdzie rosną słodkie i soczyste brzoskwinie, morele i nektarynki, przemierzamy dalej na południe do regionu Murcja, gdzie znajdziesz jeszcze więcej egzotycznych smaków, takich jak soczyste melony i arbuzy.

Pamiętaj, że dostępność owoców może się różnić w zależności od danego roku i warunków pogodowych. Dlatego warto być elastycznym i gotowym na odkrywanie innych pyszności, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Wierzę, że przygotowane materiały zainspirują kogoś do wytyczenia indywidualnego szlaku wycieczki po ulubionych owocach.
Przyjemnej podróży smaków!

Mapa hiszpańskich letnich owoców sezonowych

Teraz, gdy już znasz regiony Hiszpanii i ich specjalności owocowe, spójrzmy na naszą listę owoców sezonowych z podziałem na miesiące letnie:

Czerwcowe letnie owoce sezonowe w Hiszpanii
Lipcowe letnie owoce sezonowe w Hiszpanii
Sierpniowe letnie owoce sezonowe w Hiszpanii

Słowniczek letnich owoców sezonowych z ciekawostkami o… festiwalach!

Znając już letnie owoce Hiszpanii, warto zwrócić uwagę na niektóre ciekawostki dotyczące festiwali z nimi związanych…

ALBARICOQUE – morela

Od kilku lat na przełomie czerwca i lipca, w miejscowości Porreres na Majorce, odbywa się Jarmark morelowy – Feria del Albaricoque. Podczas targów zwiedzający mogą zakupić morele o różnych walorach, a także inne elementy związane z owocami. Nie brakuje doskonałości gastronomicznych, takich jak tarta, dżem czy chłodnik, przygotowanych przez lokalnych kucharzy z użyciem świeżych moreli.

ARANDANO – borówka

Huelva obchodzi Światowy Dzień Jagód – Día Mundial de los Frutos Rojos, który przypada na 12 kwietnia. Jest to świeża inicjatywa w ramach której promuje się wiedzę o korzystnym wpływie borówek i truskawek na zdrowie człowieka.

CEREZAS – wiśnia

Dolina Jerte w Estremadurze, w okresie kwitnienia wiśni, organizuje piękne wydarzenie o nazwie Święto Kwitnących Wiśni – Fiesta del Cerezo en Flor. Podczas festiwalu turyści i mieszkańcy mogą podziwiać przepiękne widoki i korzystać z lokalnych specjałów przygotowanych z świeżych wiśni. Święto stara się odzwierciedlić życie całego regionu. Dlatego organizowane są wszelkiego rodzaju działania, które są wizytówką kultury, gastronomii, tradycji i sposobu życia w Estremadurze.

CIRUELA – śliwka

W regionie La Rioja, znanej głównie z produkcji wina. W małej i malowniczo ułożonej miejscowości Nalda odbywają się aż 3 imprezy zwiazane ze śliwkami. Święto Kwitnącej Śliwki – Fiesta del Ciruelo en Flor (1 niedziela kwietnia), Świeto Śliwki Klaudii – Fiesta de la Ciruela Claudia (1 niedziela sierpnia) i Święto Śliwki – Fiesta de la Ciruela Pasa (niedziela przed Wigilią). Podczas tych festiwali odbywają się konkursy kulinarne, wystawy, targ śliwek i występy artystyczne. Impreza przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i turystów.

FRESA – truskawka

Huelva obchodzi wspomniany już Światowy Dzień Jagód. Dodatkowo w Hiszpanii (a także we Francji i Niemczech) ustanowiono Dzień Truskawki – Día de la Fresa, który przypada na 20 marca. Termin początku wiosny jak i szczytu sezonu truskawkowego w Hiszpanii.

HIGO – figa

W mieście Almoharín, położonym w regionie Estremadura, odbywa się Jarmark figowyLa Feria del Higo. Hiszpania produkuje różne odmiany fig, takie jak figi czarne, figi białe i figi zebra, z różnymi właściwościami smakowymi i wyglądem. Jarmark ma charakter dość techniczny, ale to otwarta impreza, która z roku na rok zbiera kolejnych figowych smakoszy.

MELOCOTÓN – brzoskwinia

Sartaguda, mała miejscowość w autonomii Nawarra, co roku 15 sierpnia organizuje Dzień brzoskwini – Día del Melocotón. Organizowany jest targ, wystawy, degustacje, warsztaty i różne zajęcia wokół brzoskwini, a także można wziąć udział w konkursie na najlepszy brzoskwiniowy deser.

MELÓN – melon

W Murcji znajduje się miasteczko Torre Pacheco, gdzie co roku w połowie czerwca odbywa się Festiwal Melona – Fiestas del Melón. To fascynujące wydarzenie przyciąga licznych miłośników melonów, którzy razem świętują i rozkoszują się różnorodnymi odmianami tych pysznych owoców. Warto zwrócić uwagę na interesującą tradycję związaną z tym festiwalem, a mianowicie Olimpiadę melonową – Olimpiadas Meloneras. Polega ona na emocjonujących wyścigach z melonami na taczce oraz innych zabawach z udziałem tego soczystego owocu. Uczestnicy rywalizują również w konkursie fotograficznym, gdzie główną rolę odgrywa melon.

NECTARINA – nektarynka

PARAGUAYO – brzoskwinia UFO / brzoskwinia-flat

Niestety nie znalazłam aktualnie odbywających się imprez z nektarynką i paraguayo. Co prawda jakiś czas temu odbywał się Festiwal słodkich owoców – Festival de la Fruta Dulce w miejscowości Fraga (Saragosa), ale po dwóch edycjach go zaniechano. A szkoda.

PERA – gruszka

Najpopularniejsze gruszki w Hiszpanii produkuje się w okolicach Lleidy. Jednak na huczną zabawe hiszpańskojęzyczną związaną z tym owocem, aktualnie trzeba by polecieć chyba aż do Argentyny.

PLÁTANO – banan

Niemal wszystkie uprawy hiszpańskich bananów znajdują się na Wyspach Kanaryjskich. W miejscowości Bañaderos, w której najprawdopodoniej powstały pierwsze plantacje, odbywa się coroczne lipcowe święto San Pedro Apóstol de Bañaderos. Na czas tego święta przygotowana jest figura banana, aby kończąc impreze mogła spłonąć (podobnie jak sardynka na zakończenie karnawału), co nosi nazwę Quema del platano.

SANDIA – arbuz

Miejscowość Alfamen pod Saragosą kilkanaście lat temu zaczęła świętować Święto Arbuza – Fiesta de la Sandía. Niestety, nie wiem, czy aktualnie nadal zachowała się ta coroczna impreza. Wydarzenia obywały się w sierpniu.

Gotowy na podróż smaków po Hiszpanii w okresie letnim? Przygotuj swoje kubki smakowe i ciesz się smakiem letnich owoców sezonowych, które wzbogacą Twoje doświadczenie podróżnicze. Turystyka kulinarna górą!
Nie zapomnij podzielić się swoimi smakowymi przygodami w komentarzu!

Zobacz też inne wpisy z tej serii:

Frutas de Primavera, czyli jakie owoce sezonowe jeść wiosną w Hiszpanii

*Owoce melocotón i paraguayo zostały na mapie oznaczone wspólnie.

Może zainteresuje Cie też

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy blog! Wreszcie wyjaśniła mi się sprawa z podwójnymi nazwiskami hiszpanskimi! Dziekuje.
    Będę wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *